Tóth Bertalan MSZP-elnöknek a kormányfő-közeli MET nevű gázkereskedőre tett korábbi megjegyzései egészükben nem lépik át a szabad vélemény-nyilvánítás határát – döntött tegnap immár végleg, jogerősen a Kúria Baka András vezette tanácsa. Tóth Bertalan az MVM-től kiperelt iratok alapján az állami energiacsoport és a MET közötti, bonyolult szerződésrendszert négy éve több sajtótájékoztatón is lopásnak, mutyinak nevezte.
Eszerint az Orbán-kormány biztosította kivételes lehetőségeken az állami MVM helyett az offshore-hátterű MET 70 vagy akár százmilliárdos hasznot tett zsebre, illetve 50-60 milliárdos árelőny érte. Tekintve, hogy szerinte 2014 után ez is hozzájárult a gázárcsökkentés elmaradásához, a MET-et Orbán Viktor gázdrágító vállalkozásának, az akkor mások mellett Garancsi István, Nagy György, Lakatos Benjamin áttételes tulajdonában álló vállalkozás gazdáit strómanoknak, közülük Garancsi Istvánt Orbán Viktor házipénztárnokának nevezte.
A MET szerint ezek alaptalan tényállítások, amiket Tóth Bertalan tételesen nem támasztott alá (igaz, a MET sem állt elő ezeket cáfoló nyilvántartásokkal). Elégtételként közleményt, az ilyen állításoktól való eltiltást, „sérelemdíjként” 12 milliót, mi több, „elmaradt haszon” címén további 10 milliót kívántak legombolni a szocialista pártelnökről. Igaz, utóbbi tételt az eljárás során visszavonták.
A Kúria tegnap helyben hagyta az első- és a másodfok egybevágó döntését. Eszerint Tóth Bertalan kijelentéseivel nem lépett túl a vélemény-nyilvánítás határán, még ha ebben tényállítások is szerepeltek.
A MET gázpiaci ténykedései annak állami vonatkozásai és az emiatt támadt közérdeklődés nyomán közüggyé, a politikai közbeszéd részévé váltak, így a cég a közszereplőkhöz hasonlóan fokozottan tűrni köteles az akár éles bírálatokat is. Tóth Bertalan tényszerű kijelentéseinek magva rendre igaznak bizonyult, – részben szakértői becsléseken alapuló – számadatai úgyszintén nem mutattak nagyságrendi tévedést, a bíróság nem találta fordulatait indokolatlanul sértőnek sem. (Tóth Bertalan ügyvédje, Czudar Balázs szerint a bíróságok ítélkezése e tekintetben eddig is egységesnek számított. Így Tóth Bertalan a tényközlésekkel csak akkor lépte volna át a vélemény-nyilvánítás határát, ha kifejezetten tudott, avagy foglalkozásából adódóan tudnia kellett volna a pontos számadatokról, ami jelen esetben nem állt fenn.) A tanácsvezető megállapította, hogy az első fokú bíróság alapos vizsgálatot végzett. (Ennek során az Orbán-kabinet korábbi minisztereit, illetve az állami MVM akkori vezetőit is meghallgatták. Igaz, jellemzően senki sem emlékezett semmire.)
Baka András hangsúlyozta: az igényelt nagyságrendű sérelemdíj megítélését akkor sem helyeselné, ha amúgy a MET keresete megalapozottnak bizonyult volna. Meglátása szerint ugyanis ilyen követeléssel senki sem rettenthető el a szabad vélemény-nyilvánítástól.
Tóth Bertalan Facebook-oldalán üdvözölte a három bírósági szint egybevágó, számára kedvező döntését. „Az igazság azonban csak akkor fog győzni, ha a nagy fideszes gázlopási ügyben végre a felelősök állnak majd a bíróság elé: nem felejtjük el őket” - fogalmazott.
A MET – amely az egybeeső bírósági álláspontok ellenére az összes lehetséges jogorvoslati szinten igyekezett az ítéleteket megfordítani – közzétette: tudomásul veszi a Kúria döntését. Ám változatlanul úgy látják: Tóth Bertalannak a véleményen túllépő állításai hátrányosan befolyásolják megítélésüket. Emellett hosszan megismétlik érvelésüket. Az immár Svájcból irányított MET, amit azóta az ex-molos Lakatos Benjamin egy személyben a nevére vett, minden korábbinál kiterjedtebb tevékenységet folytat. Így például megvették Magyarország egyik legnagyobb erőművét, a Dunamentit, illetve – a napokban Budapestre költöző, orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Bank kölcsöne révén – ma már a Tigáz-hálózatot is házon belül tudhatják.