A bírósági adatok szerint a KESMA alapító okiratát 2019. február 25-én módosították. Az alapítvány székhelye előzőleg egy balatonföldvári nyaralóban volt. A Népszava helyszíni riportban számolt be arról, hogy a Balaton partjától egy utcányira lévő, családi ház méretű ingatlan 2007 óta Liszkay Gábor, a Mediaworks elnök-vezérigazgatójának tulajdonában van.
A KESMA szokatlan körülmények között jött létre tavaly: a tulajdonosok „önként felajánlották” a birtokukban lévő csaknem ötszáz sajtóterméket az alapítványnak. A példátlan méretű médiakoncentrációt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nem vizsgálhatta, mert a kormány nemzetstratégiai jelentőségűvé nyilvánította az ügyletet.
Az alapítványi kuratórium elnöki posztját Varga István ügyvéd – volt MDF-s, majd fideszes parlamenti képviselő – töltötte be. Múlt hónap elején azonban elkövette azt a hibát, hogy őszintén beszélt: egyik nyilatkozatában a kormánytól független sajtót dicsérte, a fideszes médiaholdudvart keményen bírálta. Varga emiatt távozni kényszerült az alapítvány éléről. Utódjáról még nem született döntés, a bírósági adattárban legalábbis ennek egyelőre nincs nyoma.
A közelmúltban a Mediaworks (Mészáros Lőrinc volt tulajdona), valamint 28, a KESMA-hoz tartozó sajtócég úgynevezett uralmi szerződést kötött. Miközben a cégek tulajdonosa változatlanul a KESMA, a szerződéssel elismert vállalatcsoport jött létre. Ennek „uralkodó tagja” a Mediaworks, a többi cég „ellenőrzött tagként” szerepel.
Bár a konstrukció nem minden elemében világos, annyit tudni lehet, hogy a Mediaworks részt vehet az általa ellenőrzött lapkiadók vagyongazdálkodási (mindenekelőtt befektetési, beruházási és fejlesztési) döntéseinek előkészítésében, utasításokat adhat, új vállalkozási lehetőségek felkutatásában közreműködhet, a cégektől fejlesztési forrásokat vonhat el és oszthat újra. A sajtókoncentráció tehát tovább erősödött.
Több portál megkereste a Gazdasági Versenyhivatalt. A Media1 kérdésére például az a válasz érkezett, a GVH nem vizsgálja az említett változást, mivel az versenyjogi szempontból nem minősül összefonódásnak, hanem egy vállalatcsoporton belüli átrendeződésnek tekinthető.