Bioritmus;hajhullás;

Illusztráció

- Természetes, de akár betegséget is jelezhet a hajhullás

Hajmosás vagy fésülködés során mindenki talál több-kevesebb hajszálat a hajkefében, a földön vagy a lefolyóban. Napi 60-80 hajszál kihullása teljesen természetes, aggódni akkor kell, ha a hajhullás mértéke fokozódik vagy bizonyos területeken csomókban észlelhető.

Kinézetünket jelentősen meghatározza a hajkoronánk, így érthető, hogy a mennyiségi és minőségi változásaira nagy figyelmet fordítunk. Átlagosan 100-150 ezer hajszálunk van, a korosodással természetes, hogy ha észrevétlenül is, de ritkul. Nagyobb mértékű hajhullás viszont akár belső szervi eltérésekre is utalhat - mondta – mondta dr. Fáy Andrea, a Budai Egészségközpont bőrgyógyász szakorvosa.

Ha huzamosabb időn keresztül naponta több mint 60-100 hajszálat veszítünk, az már a hajhullás jele lehet. A haj ritkulása akkor észrevehető, ha a hajszálak negyede hullik ki. A nagy mennyiségű hajvesztés rendszerint hajmosáskor válik szembetűnővé, de a párnán, padlón megjelenő jelentősebb mennyiségű hajszál is figyelemfelhívó lehet. 

„Természetes jelenség, hogy az évszakok váltásakor, főleg tavasszal és ősszel is több hajszálat veszítünk. Ám, ha huzamosabb ideig tapasztaljuk, hogy az átlagnál több kihullik vagy azt vesszük észre, hogy ritkul a hajunk, keressük fel a szakorvost, aki trichogram vizsgálattal megállapítja a hajhullás mértékét, és a hajciklusban talált eltérésekből következtet a kiváltó okra”

A hajhullás megjelenhet önálló kórképként és más betegségekhez társulóan. 

Mi okozhat hajhullást?

 

  • Öröklött tulajdonságok, amelyek meghatározzák a hajhagymák érzékenységét és a szervezetben zajló hormonális változásokat

  • Vitamin vagy ásványi anyag – például vas – nem megfelelő bevitele vagy felszívódási zavar miatt kialakult hiányállapot

  • Lázzal járó akut fertőzések

  • Gyulladásos gócok

  • Hormonális változások

  • Nőgyógyászati betegségek

  • Pajzsmirigy működési zavara

  • Autoimmun megbetegedések

  • Toxikus károsodás

  • Stressz

  • Egészségtelen táplálkozás, túlzásba vitt fogyókúra

  • Fejbőrt érintő bőrbetegségek

Mit lehet tenni?

A hajhullás az okoktól függően a gyulladásos góc, a vashiányos vérszegénység, illetve egyéb hiányállapotok megszüntetésével kezelhető. Segíthet, ha különböző vérbőséget fokozó, gyulladást gátló, bőrregeneráló szereket dörzsölünk be, amelyek javítják a fejbőr, a hajhagymák oxigén- és energiaellátását. Hormonális eredetű hajhullás esetén helyileg alkalmazható hormontartalmú készítménnyel lassítható a hajritkulás folyamata. A mezoterápia során az orvos a kívánt hatóanyagokat egy mikrotűvel juttatja a fejbőr alá közvetlenül a szőrtüszőkhöz. Fontos a megfelelő táplálkozás, az elegendő mennyiségű cink, vas, D- és B-vitaminok bevitele. Ha a hajhagymák teljesen elpusztultak, csak a hajátültetés lehet megoldás, ilyenkor többnyire a tarkón lévő hajas fejbőrről emelnek át hajhagymákat a kívánt területre.

A gyilkos bálnaként emlegetett állat újabb faja, amelynek létezést már évtizedek óta sejtik, külseje jelentősen eltérő a több orkától.