Lapunk információi szerint a német politikus délelőtt folytatott megbeszélést a CEU rektorával. A tárgyalás végeztével 12 óra tájban a Karmelita kolostorhoz érkezett, ahol Orbán Viktor miniszterelnökkel találkozik. Az EPP bizottsági elnökjelöltje kérdésekre nem akart válaszolni. Úgy tudjuk, hogy Manfred Weber 15 órakor a Mazsihisz vezetőivel tárgyal.
Hogy Bajorország pénzügyi segítséget akar nyújtani a CEU-nak, azt hétfőn írta meg az Augsburgerg Allgemeine nevű bajor lap. A bajor keresztényszocialista párthoz, a CSU-hoz tartozó Weber úgy nyilatkozott nekik: kedden budapesti látogatása alkalmával találkozik Michael Ignatieff-fel, a CEU vezetőjével, a megbeszélésen pedig fel fogja vetni a bajor kormánnyal egyeztetett ajánlatot. E szerint két egyetemi katedrát Bajorország finanszírozna, egy harmadikat pedig egy alapítványon keresztül képzelnének el. A koordinációt a müncheni Technische Universität (TU) végezné.
Weber egyébként a Fidesz EPP-ből történő kizárása kapcsán érkezik Budapestre, a továbbiakról tárgyalni. A kormány balul elsült, Sorost és Jean-Claude Junckert, az Európai Bizottság EPP-s elnökét támadó legfrissebb plakátkampánya nyomán számos néppárti tag kezdeményezte a magyar kormánypárt kizárását a pártcsaládból. Weber ezután ultimátumot adott Orbánnak: távolítsa el a plakátokat, kérjen bocsánatot, amiért az őt kritizáló néppártiakat hasznos idiótának nevezte, és biztosítsa a CEU budapesti működését.
A Mérce cikkéből kiderül, hogy a CEU diákjainak aktvisitacsoportja, a Szabad Egyetem képviselői is megjelentek a rektori hivatal előtt. A diákok megállították az Ignatiefftől kísérete társaságában éppen távozó Webert, és megkérdezték tőle, hogy milyen „vörös vonalai” vannak most Orbánnal kapcsolatban.
Egyikük azt mondta, hogy szerintük az Európai Néppárt fontos és régi alkotóeleme az európai történelemnek és nagyon szomorúan látják, hogy folyamatosan az erősödő szélsőjobboldal felé sodródik. Ezért azt is megkérdezték: „Melyek a Néppárt értékei, és hol áll most éppen?”
A helyszínen egy videófelvétel is készült, melyből kiderül: miután egyik asszisztense megmutatta Webernek, hogy a CEU elköltözése ellen tiltakozva októberben a Kossuth térre is kitelepülő diákaktivistákról van szó, a csúcsjelölt néhány mondatra le is állt velük beszélgetni, és még Szabad Egyetemes kitűzőt is átvett.
Weber röviden elmondta, hogy a feltételei továbbra sem változtak, és a plakátoknak – akár Jean-Claude Juncker, akár Frans Timmermans szerepel rajtuk – el kell tűnniük.
A diákok „vörös vonallal” kapcsolatos kérdésére annyit válaszolt, hogy „ha problémáink vannak, meg kell beszélnünk azokat a másik féllel”.