„A CEU-t kiszorították Magyarországról” – nyilatkozta hétfőn Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora, hozzátéve, hogy
A CEU közleményében felidézik, hogy 2019. január elsejével a magyar kormányzat saját törvénye, a „Lex CEU” értelmében a CEU nem vehet fel új diákokat a világszerte elismert amerikai akkreditációjú mester és doktori képzéseire Budapesten. Ez valójában azt jelenti, hogy a CEU-t elüldözték abból a városból, amely több mint 25 éve az otthona. Bár a magyar akkreditációját megőrizte, Budapesten nem működhet amerikai akkreditációjú intézményként. Ennek eredményeképpen 2019 szeptemberétől kénytelen Bécsbe áthelyezni minden amerikai akkreditációjú programját.
Azonban – mint írják – a helyzet megoldása még most sem lehetetlen, ha a kormányzat azt akarja, hogy a CEU Budapesten maradjon, akkor a miniszterelnöknek biztosítania kell a CEU-t arról, hogy nem vonják vissza az egyetem működési engedélyét.
Mint lapunk is beszámolt róla, Manfred Weber és az Európai Néppárt három feltétel teljesüléséhez köti a Fidesz további néppárti tagságát. Ezek: be kell fejezni az EU-ellenes kormányzati megnyilatkozásokat és el kell távolítani az utcáról a Jean-Claude Juncker bizottsági elnököt ábrázoló plakátokat; bocsánatot kell kérni az EPP tagpártjaitól és Junckertől; megfelelő jogi megoldást kell találni a CEU magyarországi működésének a biztosítására.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt heti Kormányinfón úgy vélekedett, Weber harmadik feltétele már megoldódott.