Magyar Tudományos Akadémia;kutatók;Palkovics László;

Tüntetés az MTA épülete előtt 2019 februárjában

- "Ez megfutamodás" - reagáltak a kutatók a Palkovics-Lovász "kiegyezésre"

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma szerint az MTA vezetése korábbi elvi állásfoglalását a rövid távú túlélés, a várható veszteségek minimalizálása reményében, és az akadémiai vagyon megtartása érdekében feladta.

Pénteken, ahogy arról mi is beszámoltunk, közös szándéknyilatkozatot írt alá Palkovics László innovációs miniszter és Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke az MTA finanszírozásával és az akadémiai kutatóhálózat átszervezésével kapcsolatban. A lépés lényegében azt jelenti, hogy Lovász tudomásul vette a kormány szándékát a kutatóhálózat MTA alóli kiszervezéséről.

Mikor a fenti hír kikerült a januárban alakult, többnyire a kormány tervei által leginkább fenyegetett - humán területeken működő - kutatókból álló Akadémiai Dolgozók Fórumának  hivatalos Facebook-oldalára, a hozzászólásokból már sejteni lehetett, hogy körükben nem arat osztatlan sikert a bejelentés. A legnépszerűbb kommentek egyike

"kapitulációnak" titulálta a pénteken történteket, míg egy másik "orosz modellt" emlegetett.

Késő este aztán a mozgalom kiadta hivatalos állásfoglalását, amely "A kutatóhálózat kiszervezése elfogadhatatlan" címet viseli. Úgy kezdik, "az Akadémiai Dolgozók Fóruma megdöbbenéssel értesült az átvilágítás eredményének bevárása nélkül az MTA és az ITM közötti tárgyalásokon született közös szándéknyilatkozatról. Az abban megfogalmazott elvek ugyanis ellentmondanak a 2018. decemberi rendkívüli MTA közgyűlés nagy többséggel elfogadott határozatainak és az MTA Elnöksége februári döntéseinek is, miszerint az akadémiai kutatóhálózat továbbra is kizárólag az MTA szervezeti keretein belül kell hogy maradjon.

Éppen ezért a Lovász László elnök és Palkovics László miniszter által aláírt nyilatkozatot nem tudjuk másként értékelni, mint az akadémiai dolgozók közössége és a magyar tudományosság számára legfontosabb kérdésben történő megfutamodást.

A dokumentum szerint a most aláírt nyilatkozat "a kutatóhálózat dolgozói számára semmilyen biztosítékot nem jelent" a hosszú távú fennmaradásra. A kutatók ráadásul azt is nehezményezik, hogy a felek ezen a ponton nyilvánosságra hozták a tárgyalás aktuális állását, szerintük ugyanis ez így

"az MTA Elnökségére, az ott meghozandó döntésekre irányuló egyértelmű nyomásgyakorlás."

Az Akadémiai Dolgozók fóruma a fentiek fényében úgy értékeli a helyzetet, hogy "az MTA vezetése korábbi elvi állásfoglalását a rövid távú túlélés, a várható veszteségek minimalizálása reményében, és az akadémiai vagyon – egyébként nem garantált – megtartása érdekében feladja." A közlemény lezárásaként követelik, hogy "a szándéknyilatkozatban megfogalmazott elveket – a zsarolásnak semmiképpen sem engedve – az eljárásrend betartásával

az MTA Elnöksége a korábbi döntéseivel összhangban utasítsa el, és azok ebben a formában ne kerülhessenek a Közgyűlés elé.

Követeljük, hogy a tárgyalások a továbbiakban a nyilvánosság előtt folytatódjanak, hogy arra a tudományos közösség reagálni tudjon."

Miről önmaga lemondott...Az Akadémiai Dolgozók Fórumának oldalára péntek este a fenti közlemény mellett egy Deák Ferencet ábrázoló kép is felkerült, rajta a tőle származó, a kutatók szerint a mostani helyzethez passzoló idézettel: "Amit erő és hatalom elvesz, azt idő és kedvező szerencse visszahozhatják. De miről a nemzet, félve a szenvedésektől, önmaga lemondott, annak visszaszerzése mindig nehéz, s mindig kétséges."

A jelenleg érvényes előírások szerint a házi gyermekorvosoknak a beoltott gyerekekről havonta jelentést kell készíteniük, amit továbbítanak a védőnőknek, akik aztán postázzák a tisztiorvosi szolgálatnak.