;

GVH;kormánysajtó;Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány;

- GVH: nem összefonódás, "átrendeződés" - nem vizsgálják a fideszes sajtóóriás teljes központosítását

A KESMA 28 médiavállalata és a Mediaworks uralmi szerződést kötött, Mészáros volt cége tulajdonosi jogokat gyakorolhat fölöttük.

"Versenyjogi szempontból nem minősül összefonódásnak, hanem egy vállalatcsoporton belüli átrendeződésnek tekinthető", hogy a KESMA (Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány) nevű, Fidesz-közeli alapítvány tulajdonában álló médiacégek központi irányítású vállalatcsoporttá alakulnak – közölte a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a hvg.hu-val. A GVH ezért nem vizsgálja a változást.

Mészáros Lőrinc volt érdekeltsége, a Mediaworks és a KESMA-ba tartozó 28 médiacég február végén uralmi szerződést kötött,

a szerződéssel elismert vállalatcsoport jön létre, aminek uralkodó tagja a Mediaworks, a többi cég pedig ellenőrzött tag.

A megállapodás még nem lépett életbe, kihirdetése után viszont a Mediaworks tulajdonosi jogokat gyakorolhat majd a többi cég fölött, ezzel megvalósul a fideszes média gyakorlati és teljes központosítása. A központi irányítás alá került cégek viszont "eddig is egy vállalatcsoportba tartoztak, így az átrendeződés nem független vállalkozáscsoportokat érint" – magyarázkodik a versenyhivatal. Fúziós szempontból tehát nem történt változás, "versenyjogi értékelés szerint ez nincs hatással a piaci viszonyokra".

A KESMA 476 médiumot kebelezett be tavaly novemberi létrejöttekor. A GVH az alapítványt először tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló törvény alapján, összefonódás-bejelentés miatt kezdte el vizsgálni. Ám miután a kormány nemzetstratégiai jelentőségűnek minősítette az összefonódást, a Versenyhivatal már másnap véget vetett a saját eljárásának: kiadott egy hatósági bizonyítványt arról, hogy a világon semmi akadálya sincs a fideszes médiagólem létrejöttének.

A nemzet megmentéseként írta le Kásler Miklós a családvédelmi törvényt, amit pénteken nyújtanak be az Országgyűlésnek.