Ítéletet hirdetett a Budapest Környéki Törvényszék csütörtökön egy férfi büntetőügyében, akit a "varázs gomba" nevű szer növesztésével, egyéb kábítószer értékesítésével a jelentős mennyiségű kábítószerre elkövetett kábítószer-kereskedelem bűntettét valósította meg. A férfi olyan büntetést kapott, ami már a gyilkosokéval vetekszik: a bíróság 6 év fegyházbüntetést szabott ki a vádlottal szemben és 6 évre eltiltott a közügyektől. Legkorábban a büntetés kétharmadának letöltése után szabadulhat, feltételesen. Ráadásul
Az ítéleti tényállás szerint a vádlott természetgyógyászattal foglalkozott, masszőrként és takarítóként végzett alkalmi munkákból élt, mikor marihuánát kezdett termeszteni. Az interneten tanult módszerekkel termesztett kannabiszt vendégeinek kezdte el értékesíteni. Aztán 2014-ben Hollandiából a "varázs gomba" nevű növény - szer, as bíróság megfogalmazásában - neveléséhez is beszerezte a szükséges eszközöket.
Dizájnerdrognak számít
Hogy a fantázianév pontosan mit takar, homályban marad, minden esetre nem a varázsgombákból ismert pszilocibint nevezi meg hatóanyagként a bírósági közlemény, hanem a harmint. A harmin a Btk. alkalmazásában új pszichoaktív anyagnak minősül, de köze sincs azokhoz a dizájnerdrogokhoz, amikre ezt a minősítést alkalmazni szokták. Olyan növényekben fordul elő - növényekben, tehát a dizájnerdrogokkal ellentétben, ezt nem például patkányméregből készítik -, mint a szíriai rutafű, vagy mint a caapi, amiből a dél-amerikai indiánok szertartásokhoz ayahuascát készítenek. Laboratóriumi kísérletek szerint a harmin többféle daganatos sejtkultúra ellen is hatásosnak mutatkozott, a marokkói hagyományban használják is többek közt bőrrák kezelésére. Antidepresszáns és antibakteriális hatása is bizonyított. A szert rekreációs célú használói gyakran keverik kannabisszal - elképzelhető, hogy a természetgyógyász is ezt tette. Internetes fórumokon úgy jellemzik a keveréket, mint ami nyugodt, befelé forduló, meditatív és reflektív tudatállapotot idéz elő, túladagolása pedig a fejfájás veszélyét hordozza magában.
A bíróság azt írja, a vádlott eleinte csak saját fogyasztásra termesztett, később az ismerősei részére 1.500, majd 2.000 forint grammonkénti áron eladta a "varázs gomba" nevű termékeket. Ezen felül 100 gramm Marihuánát is értékesített.
"Különösen jelentős mennyiség"
A vádlottól 2017-ben a nyomozóhatóság által lefoglalt kábítószerek összesített mennyisége meghaladta a különösen jelentős mennyiség alsó határát is. Pontos adat nincs a közleményben. Tény ugyanakkor, hogy az új pszichoaktív szerek esetében a Btk. szerint a kábítószerek mennyiségét úgy lehet meghatározni, hogy a hatóanyag-tartalmat vizsgálva a "hozzá nem szokott fogyasztó átlagos hatásos adagjának" mértékét veszik alapul. Az erről szóló rendelkezéseket 2017-ben az Alkotmánybíróságon támadták meg büntetőbírák: szerintük a rendelkezések kizárólag önkényes értelmezést tesznek lehetővé, ezért sértik a jogbiztonságot. Az AB nem adott igazat nekik: szerintük nincs is mód egzaktabb mennyiségi meghatározásra az új szereknél. A bíróság jelen esetben a természetgyógyásszal szemben háromszáz ezer forint vagyonelkobzást is elrendelt - talán csak ebből lehet következtetni, mennyi lehetett nála a különösen jelentős mennyiség, illetve az, amit eladott.
A bíróság fenntartotta a vádlott letartóztatását, aki védőjével együtt a döntés vonatkozásában 3 munkanap gondolkodási időt kért, a letartóztatás fenntartását megfellebbezte.