Újabb festménykollekciót vásárolt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Értéktár programja – derült ki az európai közbeszerzési értesítőből. Az MNB 400 ezer eurót, mintegy 128 millió forintot fizetett Carlton Hobbs New York-i műkereskedőnek nyolc olajképért, amely történelmi és legendabeli magyar hősöket mutat be.
Az életnagyságú portrék Árpád, Gyula, Kadocsa, Kund, Lehel, Örs vezéreket, valamint Attila hun fejedelmet és I. Mátyás királyt ábrázolják. 1700 körül készültek, ismeretlen festő alkotásai, előképei Nádasdy Ferenc történelmi krónikájának, a Mausoleumnak a metszetei.
A vásárlás nem jelenti azt, hogy az MNB Értéktár programja – amely mintegy 11 milliárd forintot költött műkincsekre − váratlanul feltámadt volna: december 4-i közleményében – amelyben a program lezárását jelentette be – jelezte azt is: e nyolc képet közbeszerzési eljárás keretében meg kívánja szerezni. A festmények a Magyar Nemzeti Múzeumba kerülnek letétbe
A művek egykor a magyar báró és gróf Berényi család tulajdonában voltak, a család karancsberényi kastélyából származnak, ahonnan a háborús évek alatt Berényiek a képeket az Egyesült Államokba vitték – írta a művek eredetéről az Értéktár program. 2016-ban kerültek Carlton Hobbs tulajdonába, akinek galériája a világ egyik legnagyobb képzőművészeti vásárán, a maastrichti TEFAF-on mutatta be a nyolc festményt. (Az Értéktár program egyik szerzeménye, Jan Van Der Heyden Városlátképe szintén itt és ekkor tűnt fel, szintén 400 ezer eurót adott érte az MNB.)
Carlton Hobbs a képekről akkor úgy nyilatkozott: rendkívül érdekes, hogy az ábrázolt magyar történelmi hősök viseletét mennyire meghatározta a XVII. századi török öltözködés. A magyar krónikákban hun hadfiként és honfoglaló magyarként is feltüntetett Kadocsát például turbánban ábrázolta az ismeretlen alkotó.