Matolcsy György;Magyar Nemzeti Bank;magyar bankrendszer;

Matolcsy György

- Matolcsy szerint túl sok bank működik idehaza, bőven elég lenne öt-hat is

A Magyar Nemzeti Bank elnöke "lát még teret arra", hogy egyes intézmények összeolvadjanak a jövőben. Mint mondta, a magyar bankrendszer jelenleg túl magas költségekkel és drágán működik.

"Magyarországon a piac méretéhez képest túl sok bank működik" - mondta Matolcsy György a növekedés.hu portálnak adott interjújában. A Magyar Nemzeti Bank nemrég újabb hat évre bizalmat kapott elnöke ezt abból vezette le, hogy "egyes régiókban túlbankosodás jellemző, ami azt jelenti, hogy ezeken a helyeken az ügyfelek számához képest túlságosan széles körű banki infrastruktúra működik, és ez alacsony hatékonysághoz vezet."

A jegybankelnök szerint a hatékonyság-növelés egyik forrása a konszolidáció, azaz, mint mondta:

"látok még teret arra, hogy egyes hazai intézmények összeolvadjanak a jövőben. Meglátásom szerint a magyar piac pénzügyi igényeit fenntartható módon öt-hat univerzális nagybank tudná ellátni."

Hozzátette, "a konszolidáció a banki működés racionalizálásán keresztül olcsóbb bankoláshoz (alacsonyabb költségekhez és kamatokhoz) vezethet, és így végső soron az ügyfelek is jól járnának."

Matolcsy az interjú során kifejtette azt is:

hazai bankrendszer nemzetközi összehasonlításban viszonylag magas költségekkel és drágán működik.

Szerinte sok banki szolgáltatás még mindig indokolatlanul drága, például a pénzforgalmi területen, annak ellenére, hogy - állítása szerint - a Magyar Nemzeti Bank nagymértékben erősítette a bankrendszeri versenyt, például a Növekedési Hitelprogramon és a Minősített Fogyasztóbarát Hitelen keresztül.

Az MNB-elnök a további megoldandó problémák között említette, hogy egyelőre

"sokan nem élnek a 21. század kínálta lehetőségekkel, és banki ügyeiket továbbra is személyesen intézik."

Amíg ugyanis nemzetközi színtéren technológiai újításokat, valamint a digitális bankolás folyamatos terjedését látjuk, hazánk még lemaradásban van ezeken a területeken, pedig a pénzügyi innovációk lehetővé tennék a nagyobb hatékonyságot, és így végeredményben a banki költségek csökkentését - érvelt.

Moszkvából Budapestre teheti át székhelyét a Nemzetközi Beruházási Bank (IIB). A pénzintézet gyakorlatilag területen kívüliséget élvez, ami sok gond forrása lehet még.