Jerrold Nadler, a demokrata többségű amerikai képviselőház igazságügyi bizottságának az elnöke közölte, hogy az általa vezetett testület az igazságszolgáltatás feltételezett akadályozása, továbbá esetleges korrupció, illetve hatalommal való visszaélés miatt indít vizsgálatot az elnök ellen. Ennek keretében 81 – Donald Trumphoz, illetve környezetéhez kapcsolható - személytől kérnek be dokumentumokat. A vizsgálatok kezdeményezői szerint Trumppal szemben a jogellenes cselekmények elkövetésének gyanúja mind a választási kampány, mind az elnök fehér házi tevékenysége, mind pedig a családi üzleti vállalkozások vonatkozásában felmerül.
Az elnökkel, illetve hozzá közeli személyekkel szemben már hosszabb ideje folyik egy másik vizsgálat, amely annak a kiderítését célozza, hogy a 2016-os elnökválasztási folyamat során összejátszott-e a republikánus kampánystáb a választás kimenetelét befolyásolni próbáló oroszokkal, akik azt állították, hogy Trump ellenfelére, Hillary Clinton demokrata párti elnökjelöltre nézve hátrányos információk birtokában vannak.
Ezt a vizsgálatot még 2017 elején indította James Comey, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) akkori vezetője. Trump ugyanazon év májusában leváltotta Comey-t, de a vizsgálat nem zárult le: Rod Rosenstein igazságügyi miniszterhelyettes felkérte Robert Mueller korábbi FBI-igazgatót, hogy különleges ügyészként eljárva folytassa a nyomozást. Mueller hivatala az amerikai média értesülései szerint rövidesen elkészíti jelentését, és benyújtja azt az igazságügy tárcához, amelynek egyébként időközben új vezetője lett, a Trump bizalmát élvező William Barr személyében.
A törvényhozásban most induló újabb vizsgálatokkal kapcsolatban Nadler közölte, hogy a megkeresettektől e hónap 18-ig várják a kért dokumentumokat. A 81 személy mellett a bizottság az FBI-hoz, az igazságügyi tárcához, valamint más intézményekhez is fordult, kérve azokat az iratokat, amelyek kapcsolódnak három, Mueller által már vád alá helyezett személy esetleges elnöki kegyelemben részesítéséhez. Ez a három személy Michael Cohen, Trump volt személyes ügyvédje, Michael Flynn korábbi nemzetbiztonsági tanácsadó, valamint Paul Manafort, Trump exkampányfőnöke. A Fehér Háztól a kongresszusi bizottság egyebek közt a Comey menesztésével összefüggő iratokat, illetve Trump egyes munkatársainak bizonyos orosz személyekkel lezajlott találkozójáról szóló dokumentumokat kéri.
A New York állambeli demokrata párti bizottsági elnök szerint „nyilvános adattárat” kívánnak összeállítani Donald Trumpról, aki az elmúlt években „elkerülte a felelősségre vonást azokért a támadásokért, amelyeket csaknem naponta intézett alapvető jogi, erkölcsi és alkotmányos szabályaink és normáink ellen”. A Kongresszusnak - ez a kétkamarás amerikai törvényhozás mindkét házát magában foglaló elnevezés - kötelessége, azon belül pedig a képviselőházi igazságügyi bizottságnak lényegi funkciója, hogy kivizsgálja a jogállamiság ilyen jellegű fenyegetettségét, tette hozzá Nadler.
A demokraták kezdeményezését, amely kellő számú és súlyú bizonyíték összegyűjtése esetén az elnök ellen indítandó bűnvádi elmozdítási eljárás (impeachment) megindításához vezethet, Donald Trump nevetségesnek minősítette Twitter-bejegyzésében.
Emellett demokrata kezdeményezésre más kongresszusi eljárások is folyamatban vannak Trump ellen. Ezek egyike, hogy három másik képviselőházi bizottsági elnök – a hírszerzési, a külügyi és a felügyeleti bizottság első embere - tájékoztatást követel Donald Trump és Vlagyimir Putyin orosz államfő magánbeszélgetéseinek a tartalmáról. A Fehér Házhoz és a külügyminisztériumhoz intézett hétfői levelükben mind a telefonon, mind a személyesen folytatott Trump-Putyin beszélgetések vonatkozásában tájékoztatásra irányuló kérést terjesztettek elő. Emellett kérték azt is, hogy hallgathassák meg azokat a tolmácsokat, akik jelen voltak a két vezető négyszemközti megbeszélésén, beleértve a tavaly nyári helsinki csúcstalálkozót. A külügyi tárca együttműködő hozzáállást ígért a kérdésben.
Míg Mueller különleges ügyész hivatala kifejezetten az oroszokkal való összejátszás kérdését vizsgálja, a képviselőház hírszerzési bizottsága indított egy olyan vizsgálatot, amely kiterjed Trump külföldi üzleti érdekeltségeinek az áttekintésére is.
Mindezek az újonnan indított eljárások annak nyomán váltak lehetségessé, hogy tavaly novemberben, a két elnökválasztás közötti félidőben tartott választások nyomán a demokraták elhódították a többséget a republikánusoktól.
A jelek ugyanakkor azt mutatják - írja az amerikai média –, hogy egyelőre nem sikerült olyan fogást találni Trumpon, ami az elnököt politikailag ellehetetlenítené. A demokraták most – a kormányzat fölötti ellenőrzési joguk gyakorlására hivatkozva – valósággal elárasztják a kormányzatot különféle tájékoztatási igényekkel, abban a reményben, hogy valahol „füstölgő pisztolyt” találnak Trumpnál.