Orbán Viktor;Joseph Daul;EPP;

Joseph Daul és Orbán Viktor

- EPP-elnök: Napirendre vesszük a Fidesz tagságának ügyét

Joseph Daul hangsúlyozta, hogy az Európai Néppárt egy nagy család, amelyben lehetnek viták, de van egy határ.

Orbán Viktor átlépett egy határt címmel közölt interjút a Die Welt című konzervatív német lap kedden Joseph Daullal, az Európai Néppárt (EPP) elnökével.

Az MTI összefoglalója szerint Joseph Daul – arra a kérdésre, hogy miért erősödnek az Európai Unióban a populisták – elmondta, hogy ezen pártok módszere a félelemkeltés, és „csak a problémákról beszélnek, de megoldásokkal nem szolgálnak”.

Azzal kapcsolatban, hogy Orbán Viktor az EPP tagjai közé kívánja emelni a Jaroslaw Kaczynski vezette lengyel Jog és Igazságosság (PiS) pártot és az olasz belügyminiszter, Matteo Salvini vezette Ligát, kijelentette:

„megmondtam neki, hogy ez nem történik meg, amíg én vagyok ennek a pártnak az elnöke”.

A francia konzervatív politikus hozzátette, hogy az EU jobbközép pártjait összefogó EPP-ben „minden tagnak tisztelnie és osztania kell a minket egyesítő értékeket”.

Azzal kapcsolatban, hogy kilenc országból tizenkét tagpárt kezdeményezte hivatalosan a Fidesz kizárását vagy tagságának felfüggesztését, aláhúzta: „nem félek ettől a vitától”.

Mint mondta, megkapta a szükséges számú indítványt ahhoz, hogy a politikai közgyűlés következő ülésének napirendjére vegyék a Fidesz tagságának ügyét.

A magyar kormánynak az Európai Bizottság EPP-s elnöke, „Jean-Claude Juncker elleni plakátkampányát a leghatározottabban elítéltük”. Ez a kampány „megengedhetetlen” – mondta Joseph Daul, hozzátéve, hogy

az EPP „egy nagy család, amelyben lehetnek viták, de van egy határ”, és ezt Orbán Viktor átlépte.

Az európai parlamenti választás és az EU-s politika egy sor további kérdésével is foglalkozó interjúban Joseph Daul hangsúlyozta, hogy az EP-választást felvezető politikai küzdelemben „mindenki ellenünk kampányol majd”, és „az lesz a szlogen, hogy az EPP a hibás azért, hogy semmi nem működik Európában”, holott 75 éve béke van a kontinensen és „olyan nagy a jólét és a szabadság, mint soha korábban”. Ezért aztán az EPP-nek nincs is oka szégyenkezésre – mondta Joseph Daul.

A többi között arról is szólt, hogy Angela Merkel német kancellár, a szintén az EPP-hez tartozó német Kereszténydemokrata Unió (CDU) előző elnöke azon kevés „nemzeti politikusok egyike, aki valóban tudja, miként működik Európa” és mit kell tenni azért, hogy továbbra is működjék. Hozzátette: aggodalommal tölti el, hogy Angela Merkel vissza akar vonulni a politikából.

ElőzményekMint megírtuk, az EPP szabályai szerint öt országból legalább hét tagpárt kezdeményezheti egy párt kizárását a szövetségből. Ez a szám már pénteken összejött, de azóta is sorra csatlakoznak a Fidesz eltávolítását kérők táborához: hétfőn jelentette be ezt a a görög Új Demokrácia, majd a bolgár Erős Bulgáriáért (DSB) is. Levelükben valamennyien az Európai Néppárt értékeivel összeegyeztethetetlennek nevezték Orbán Viktor és a Fidesz politikáját. „Orbán Viktor megnyilatkozásai és poszterkampánya súlyos károkat okozott a néppártnak. Elvárom, hogy a kampányt befejezze és bocsánatot kérjen” – fejtette ki még múlt héten Manfred Weber, az EPP európai parlamenti frakcióvezetője is, nem zárva ki a kizárás lehetőségét. Az eljárás megindításáról az EPP elnökségének kell határoznia, ennek során Orbán Viktort is meg kell hallgatniuk. A Fidesz felfüggesztéséről vagy kizárásáról a pártcsalád politikai gyűlése dönt. Ha a Fidesznek ajtót mutatnak az Európai Néppártban, EP-képviselőinek nem kell automatikusan távozniuk a frakcióból. A politikai csoport tagjait nem lehet kollektívan eltávolítani, minden egyes képviselő kizárásáról külön kell dönteni.

A Közmédia Választási Iroda elnöke Dobos Menyhért, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója.