Állami Számvevőszék;Domokos László;

Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke

- Az ellenzéket legyaluló ÁSZ elnöke az államba vetett bizalomért aggódik

Domokos László szerint a demokratikus jogállamiságot sérti, hogy egyesek szót emelnek a kormánypártokon kívül mindenkit ádázul büntető szervezet ellen.

A korrupció azért is rendkívül ártalmas, mert rombolja az államba vetett bizalmat - nyilatkozta éleslátón Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke a nemzetközi integritás szeminárium hétfői nyitókonferenciáján az MTI szerint. Az ÁSZ elnöke ezzel összefüggésben kitért a pártok ellenőrzésére. Azt hangsúlyozta: "egyes magyarországi pártok" az ÁSZ által feltárt törvénysértések elismerése, a következmények vállalása helyett "pártpolitikai indíttatású támadásokat" intéznek az Állami Számvevőszék ellen. Hozzátette:

meggyőződése, hogy súlyosan rombolja a demokratikus jogállamba vetett bizalmat, hogy pártok ellent mernek mondani az ÁSZ-nak.

Február végén közös beadvánnyal kezdeményezte Domokos László leváltását az Állami Számvevőszék éléről a DK, a Jobbik, az LMP, az MSZP és a Párbeszéd, illetve Bősz Anett és Szél Bernadett független országgyűlési képviselők. Mint ismert, az ÁSZ folyamatosan büntetésekkel sújtja az ellenzéki pártokat: a Párbeszéd és a Momentum állami támogatását például megvonták, a Jobbikot összbüntetése pedig lassan eléri az 1 milliárd forintot. A Kétfarkú Kutyapártnak is nekiment a szervezet, amiért - mint a párt írta - a tőlük kért 176 430 oldalas elszámolást 5 helyett csak 8 nap alatt tudták leadni. Hivatalos megkereséseikre nem reagál az ÁSZ.

A Számvevőszék szerint a Momentum már bizonyította, hogy törvényesen gazdálkodnak, így ők már megkaphatják a pénzüket. A Párbeszéd viszont szerintük nem működik együtt velük - utóbbi állítás viszont durva ferdítés a Párbeszéd pártigazgatója szerint. Bár most egy eljárás lezárult, a pártok továbbra sem szabadulnak: a Számvevőszék maga is emlékeztet rá, hogy Momentum és a Párbeszéd kampánypénz-felhasználásait továbbra sem tartják alátámasztottnak.

Az is alkotmányossági problémát vet fel, a hogy a Számvevőszék döntéseire nincs jogorvoslat. A megbüntetett pártok legfeljebb kiskapuk keresésével védekezhetnek a volt fideszes képviselő vezette testülettel szemben.

A Fidesznél minden rendben, akkor is, ha mégsemMiközben a Számvevőszék szabályosan letarolta az ellenzéket, a Fidesznél hosszú évek óta nem találtak súlyosabb problémákat - és ami ki is derült, ott sajnálkozva tárták szét kezüket. Így maradt következmények nélkül a 24.hu értesülése, hogy kormánypárt 2010-es országgyűlési választások plakátköltségeiről csak harmadakkora kifizetést jelentett le az ÁSZ-nak, mint amekkora összegű számlát arról kiállítottak. Az sem számít ritkaságnak, hogy a Fidesz kampányait kormányzati plakátkampányok egészítik ki, vagy készítik elő, erre pedig a legfrissebb példának az épp futó Juncker- és Soros-ellenes hirdetések tűnnek. Mint a Mérce.hu kiszúrta, Orbán egy német lapnak adott interjúban gyakorlatilag beismerte, hogy közpénzért bedolgozik a kormány propaganda-gépezete a Fidesznek: "a kampány következő szakaszában, ami már pártkampány lesz..." - mesélt a Welt-nek a miniszterelnök arról, hogy hamarosan Timmermans gyalázásával folytatódik pártja EP-kampánya. A szocialisták vizsgálatot követelnek emiatt az ÁSZ-tól, ami azzal igyekszik lerázni őket, hogy nincs is kampányidőszak.

Lassan már elhiszi, hogy büntetésből küldték Brüsszelbe, de ismét elvállalná a posztot az Európai Bizottságban.