A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) súlyos pénzügyi, mintegy 122 millió forint értékű bűncselekmény sértettjeként ismeretlen elkövető ellen feljelentést tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon – adta hírül a szervezet a közelmúltban. A szűkszavú közleményből még annyi derült ki, hogy a bűncselekmény a Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga felújításával függ össze: ismeretlenek a „számla kiegyenlítésének módját illetően” megtévesztették a Mazsihisz gazdasági dolgozóit.
Bár a Mazsihisz vezetői nem akartak megszólalni a kínosnak tartott ügyben, több forrásból származó információink alapján végül összeállt, hogy mi is történt valójában.
A Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga kivitelezését végző fővállalkozó nevében telefonált valaki ez év elején a Mazsihisz számviteli osztályára. A zsinagóga felújítása 3,2 milliárd forintos, állami támogatásból megvalósuló projekt: a Mazsihisz részletekben, az elvégzett munka függvényében utal százmilliós nagyságrendű tételeket. Januárban a novemberi munka kifizetése volt soron, amelyről a fővállalkozó előzőleg rendben átküldte a teljesítésigazolást és a számlákat.
Az ismeretlen telefonáló megkérdezte, hogy pontosan melyik napon várható az utalás, majd elmondta: azért jelentkezett, mert megváltozott a fővállalkozó számlaszáma. Kérte, hogy az esedékes összeget már az új, általa megadott számlaszámra fizesse be a Mazsihisz. A számviteli osztályon lévő két munkatárs gyors egyeztetés után arra jutott, hogy a kérést csak írásos bejelentés után van módjuk teljesíteni.
Másnap e-mailen – a fővállalkozó pecsétjével és egyik képviselőjének aláírásával – megérkezett az írásos tájékoztatás a számlaszám változásáról, a Mazsihisz pedig erre utalt át elektronikus úton egész pontosan 122,5 millió forintot.
Január közepén két rendőr jelent meg a szervezet Síp utcai székhelyén: a Mazsihiszben ekkor tudták meg, hogy a pénz nem a kivitelező számláján landolt. Bűncselekmény történt.
Utólag mindenki fejét veri a falba. A számlaváltozást bejelentő e-mailben nem stimmelt a fővállalkozónak sem a székhelye, sem az adószáma. Aláíróként nem egy pénzügyes, hanem a kivitelezés műszaki vezetője szerepelt, aki egy már érvénytelen pecsétet használt (az aláírást és a pecsétet sejthetően egy korábbi, az interneten fellelhető iratból másolták ki az elkövetők). Tekintettel arra, hogy a számlaszám a kivitelezővel kötött szerződés részét képezi, az új számlaszámot eleve csak a szerződés módosításával lett volna szabad iktatni.
A Mazsihisz azonnal belső ellenőrzést rendelt el, amelynek nyomán a gondatlanul eljáró pénzügyi vezetőt és az egyik ügyintézőt elbocsátották állásából.
A több mint 122 millió forint egy „pénzügyi és szolgáltató kft.” számláján, egy miskolci bankfiókban kötött ki. A csalók készpénzben felvettek 70 millió forintot, a fennmaradó összeget Szlovákiába továbbították.
A szóban forgó kft.-ről a nyilvánosan hozzáférhető adatok alapján annyit lehet tudni, hogy Miskolcon hozta létre egy házaspár 2010-ben. A cég, amely később Budapestre tette át a székhelyét, tavaly – egy középkorú nő személyében – új tulajdonost és ügyvezetőt kapott. A kft. nem dúskált a pénzben, legjobb évében is mindössze nem egészen 3 millió forintos bevételt tudott produkálni. 2017-ben viszont „rövid lejáratú kötelezettségként” 18 millió forintos tartozás szerepelt a kimutatásában.
A miskolci bankfiókban történt eljárás is felvet kérdéseket. Jelentős összeg esetén az ügyfélnek előre jeleznie kell készpénzfelvételi szándékát. A banki dolgozókat tehát nem érhette váratlanul, hogy valaki 70 millió forinthoz akar jutni.
A törvényekkel összhangban a bank belső ellenőrző és információs rendszert működtet, együttműködik a bűnüldöző szervekkel minden pénzmosásra utaló körülmény feltárásában. Okkal feltételezhető, hogy a bank az említett cég esetében is jelzett az adóhatóság, azon keresztül a rendőrség felé – vagy a jelzés érkezett túl későn, vagy a hatósági reagálás.
A rendőrség kérdésünkre közölte, hogy a BRFK Korrupciós és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya feljelentés alapján csalás bűntette miatt folytat nyomozást. Az ügyben eddig hat személyt hallgattak ki gyanúsítottként.
A Mazsihisz esete nem számít rendkívülinek. Birtokunkban van az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) januárban kiadott belső körlevele. A Nemzeti Védelmi Szolgálattól jövő tájékoztatás alapján a minisztériumi körlevél arra figyelmezteti a tárcához tartozó szervezeteket, háttérintézményeket és gazdasági társaságokat, hogy legyenek óvatosak: csalók a számlaszám megváltoztatásra hivatkozva akarják megkárosítani a költségvetési szerveket. A „közbeszerzéseket érintő új elkövetési módszer” pontosan ugyanaz, amit a Mazsihisz átverésekor alkalmaztak.
Lapunk úgy értesült, hogy a minisztériumhoz tartozó szervezetek esetében még nem követtek el ilyen bűncselekményeket, a körlevelet „megelőzési céllal” küldték ki.