Európai Unió;Orbán Viktor;EPP;

- Orbán elismerte: ő is hibás

„A politikai kapcsolatokban való szakítás a migráció miatt történt. Mi ragaszkodunk a nemzetek önrendelkezéséhez. A németek más filozófiát képviselnek” – mondta a miniszterelnök.

Orbán Viktor miniszterelnök a tőle megszokott kliséket hangoztatta abban a Welt am Sonntagnak adott interjúban, amelyből rövid kivonatot már szombat este is közöltek. A magyar kormányfő szerint a menekültválság még nem ért véget. Az interjúból kiderül, nem örülne annak, ha kizárnák a Fideszt az Európai Néppártból (EPP).

A Ronin Alexander és Boris Kálnoky által készített interjúban kifejtette, az EPP-ben a Fidesz kizárására vonatkozó kezdeményezések – ahogy fogalmazott – „valójában a baloldalról érkeznek, hogy gyengítsék az Európai Néppártot. Ha mi már nem létezünk, megtámadják az olaszokat, aztán az osztrákok kerülnek sorra. Ezt nevezik szalámitaktikának” – fejtette ki a magyar miniszterelnök, aki kifejezetten jól ismeri ez utóbbi stratégiát, hiszen alkalmazása sosem állt tőle távol.

A Welt am Sonntag emlékeztet arra, hogy az EPP-ben a magyar kormánypárt plakátkampánya miatt kerülhet sor szakításra, amelynek egyik célpontja Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, aki 2013-ban épp az EPP listavezetője volt. A kampány bírálói szerint az egész akció az antiszemita sztereotípiákra emlékeztetnek. Több kereszténydemokrata párt követeli a Fidesz kizárását az Európai Néppártból, s ezt a pártcsalád mostani listavezetője, a német Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa, Manfred Weber sem zárta ki.

A magyar kormányfő naivitással vádolta ellenfeleit.

„Nem mindenki érti ezt, de a politikai szakirodalomban Lenin alapján ’hasznos idiótáknak’ nevezik őket. Miközben azt hiszik, szellemi harcot folytatnak, mások, igen, éppen ellenfeleink hatalmi érdekeit szolgálják”– jelentette ki frappánsan a magyar kormányfő.

Arra a kérdésre, a vele szemben kritikus kereszténydemokratákat tartja-e hasznos idiótáknak, a magyar kormányfő nem kertelt:

„Igen, azokat értem ez alatt, akik az EPP megosztását idéznék elő”.

Ugyanakkor Orbán hozzátette, a német kereszténydemokrata CDU-val jó párbeszédet folytatnak. A lap utalt arra, hogy két bizalmasa, Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Balog Zoltán miniszteri biztos Berlinbe utazott, s a Konrad Adenauer Házban Annegret Kramp-Karrenbauerrel, a CDU elnökével tárgyaltak. Orbán szerint a látogatás során az a döntés született, hogy folytatódjék a párbeszéd. Hozzátette, márciusban személyesen is találkozik a kereszténydemokraták elnökével.

Manfred Webernek arra a követelésére, mely szerint kérjen bocsánatot Junckertől a plakátkampány miatt, a magyar miniszterelnök nem reagált. Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár ugyanakkor azt közölte, a Juncker elleni kampány „a terveknek megfelelően” március 15-én véget ér. A harc azonban ezzel még nem zárul le. Maga Orbán a Welt am Sonntagnak elmondta, hogy más Brüsszel elleni plakátokat helyeznek majd el.

„A választási kampány következő fázisában egy másik szereplőt láthatnak a plakátokon: Timmermans urat (az európai szocialisták listavezetőjét). Juncker úr nyugdíjba megy, a helyébe Timmermans úr lép”– viccelődött a magyar kormányfő.

Így a holland szociáldemokrata Frans Timmermans tűnik majd fel Soros György mellett.

„Sorosnak az európai politikában betöltött szerepétől nem lehet eltekinteni és mindenkinek joga van arra, hogy megtudja: Timmermans az ő szövetségese”– mondta a német lapnak a magyar miniszterelnök az itthon igencsak ismerősen csengő mondatot.

Orbán Viktor elismerte, vannak problémák a budapesti és a berlini kormány között, s azt is elmondta, hogy ez részben az ő hibája is. 1989-ig kiváló volt a viszony, egészen a menekültválságig.

„A politikai kapcsolatokban való szakítás a migráció miatt történt. Mi ragaszkodunk a nemzetek önrendelkezéséhez. A németek más filozófiát képviselnek”– közölte.

Hozzátette, a menekültválság még nem ért véget.

„Mindaz, amit 2015-ben átéltünk, még erőteljesebben történhet meg”– állította.

A menekültválságban felmerült különbségeket nem tartja áthidalhatatlannak, kezelhető problémáról tett említést. Egy új európai grémium létrehozására tett javaslatot.

„A migrációval kapcsolatban felmerülő kérdések kezelését ki kell venni az Európai Bizottság kezéből”– közölte.

Az euróövezeti pénzügyminiszteri tanács mintájára szerinte belügyminiszteri tanácsot kell életre hívni, melyekhez a schengeni övezet tárcavezetői tartoznának, s a témát érintő kérdésekről is ők döntenének, „amint ezt szakemberek s nem mint a politikusok szokták tenni”.

Orbán Viktor eldöntötte, nyugdíjazzák a gyűlöletkeltő plakátokon az Európai Bizottság elnökét. Helyére az európai szocialisták elnökjelöltje kerül - Soros, mint fő kampányelem, viszont marad az utcákon.