korrupció;Európa Tanács;magyar kormány;országjelentés;

Képünk illusztráció

- Európa Tanács: ne titkolja tovább a magyar kormány a korrupciós országjelentést!

A magyar hatóságok ma újra ígéretet tettek arra, hogy megfogadják az ET korrupcióellenes csoportjának ajánlásait. Igaz, a négy évvel ezelőtti javaslatokból is alig valamit vettek figyelembe...

Magyarországon tárgyalt pénteken a strasbourgi székhelyű Európa Tanács (ET) korrupcióellenes testülete, a magas rangú magyar hivatalnokokkal való találkozók után pedig felszólították Magyarországot, hogy hozza nyilvánosságra az Európa Tanács országjelentését és hajtsa végre annak javaslatait - írja a 444.hu.

Tavaly novemberben lehetett először olvasni arról, hogy Magyarország nem engedélyezte, hogy az ET-n belül megalakult Korrupcióellenes Államok Csoportja (GRECO) közzétegye országértékelését - az elhallgatásról sokat elárul, hogy

hazánkon kívül ezt csak Fehéroroszország lépte meg.

Mivel a GRECO ajánlásait Magyarország nem veszi figyelembe, ezért eljárás folyik ellenünk, ennek része volt a mai látogatás is, amely elsősorban a parlamenti képviselők, bírók és ügyészek munkáját érintő korrupciós kockázatokra fókuszált. A szakértők több más vezető tisztviselő mellett találkoztak Polt Péter legfőbb ügyésszel, Bóka János európai uniós és nemzetközi igazságügyi együttműködésért felelős államtitkárral és Fatalin Judittal, az Országos Bírói Tanács elnökével is.

A GRECO küldöttsége megköszönte az új információkat, és üdvözölte, hogy a magyar hatóságok újra ígéretet tettek az ajánlásaik figyelembe vételére.

Ugyanakkor sajnálatát fejezte ki, hogy a négy évvel ezelőtti nagy jelentésük ajánlásai közül alig alkalmazták valamennyit.

Ezek között az ajánlások között szerepel többek közt az "átláthatóság és konzultáció a törvénykezési folyamatban", a Handó Tünde által vezetett "Országos Bírói Hivatal hatásköreinek korlátozása a kinevezésekben és a bírók áthelyezésében", valamint "szigorú szabályozás minden olyan esetben, amikor ügyészektől akarnak elvenni ügyeket."

A GRECO 2017 óta folytat eljárást emiatt Magyarország ellen, és

2018-ban azt állapította meg, hogy a korrupció visszaszorítása érdekében tett erőfeszítések „általánosan elégtelenek”.

Az Európa Tanács február elején megjelent nemzetközi médiakörképében pedig azt írta, hogy a magyar kormány uralja a média nagyját, a kevés független terméket akadályozzák, és kampányokkal hiteltelenítik.

A Tornanádaska felől Miskolcra tartó személyvonat nem állt meg a tiltó jelzésnél és bement a Miskolc-Repülőtér megállóhelyre. A váltókezelő időben megállította a vonatot. 168 utas ült a két szerelvényen.