;

Közép-európai Egyetem;

- CEU-ügy: visszafelé sült el a lejárató kampány

A Közép-európai Egyetem elleni kormánypropagandának is szerepe van az autonómia jelképévé váló intézmény nemzetközi hírnevének erősödésében.

Több tudományterületen is javított korábbi pozícióin az egyik legjelentősebb nemzetközi felsőoktatási rangsorban a budapesti Közép-európai Egyetem (CEU). A Quacquarelli Symonds (QS) világranglistáján például a 41. helyezést érte el a politikatudomány és nemzetközi kapcsolatok tárgyakból, további négy tudományterületen az első száz között kapott helyet.

– Ez hatalmas megtiszteltetés számunkra. Az egyetem nemzetközi reputációja egyértelműen nőtt –  nyilatkozta lapunknak a CEU rektorhelyettese, Enyedi Zsolt. Mint mondta, a QS több szempontból vizsgálja az intézményeket, például megnézik az egyetem nevével fémjelzett tudományos publikációkat és azok idézettségét. Egyetemi professzorok, kutatók véleményét is kikérik egy-egy intézményről, felmérve az egyetem hírnevét a tudományos szférában.

Arra a kérdésünkre, az Orbán-kormány CEU ellen irányuló lejárató kampánya mennyire ártott az egyetemnek, a rektorhelyettes úgy felelt: mindenképp volt egy kis negatív hatása, ám nemzetközi viszonylatban inkább jót tett. – A CEU az egyetemi autonómia szimbólumává vált. Sokkal jobban odafigyelnek ránk tudományos és azon kívüli körökben is. Ahol eddig nem is hallottak rólunk, ott már felkapják a fejüket, ha meghallják, hogy „CEU” – fogalmazott Enyedi Zsolt.

Talán nem is meglepő, hogy sem a kormány, sem pedig a kormányzati irányítás alatt működő Magyar Távirati Iroda nem számolt be a CEU sikereiről – holott Orbán Viktor miniszterelnök és Palkovics László innovációs miniszter álma, hogy hazai egyetemek is szerepeljenek a Top 200-as világranglistán. Inkább ellehetetlenítették az egyetem működését, amely jövő tanévtől már Bécsben indítja amerikai akkreditációjú képzéseit. – A legújabb QS-eredmények is azt mutatják, megbecsülést és dicsőséget tudunk hozni az országnak. Érthetetlen, miért mond le erről a kormány – tette hozzá Enyedi.

A rektorhelyettes szerint a bécsi kampuszindítás hosszú és bonyolult folyamat. Mint mondta, most még Bécs és Budapest előnyeit is egyszerre szeretnék kihasználni. Új diákjaikat is úgy toborozzák: számolniuk kell azzal, hogy egyelőre Bécsben és Budapesten is tanulnak majd. Az eddigi tapasztalatok szerint ez nem tántorítja el a jelentkezőket: idén mintegy három százalékkal több jelentkezés futott be az egyetemhez, mint tavaly.   

A Semmelweis és az ELTE is a legjobbak közöttA gyógyszerészeti képzést tekintve a világ 200 legjobb egyeteme között szerepel a Semmelweis Egyetem a QS rangsorán, egyedüli hazai felsőoktatási intézményként. A képzési területekre lebontott világrangsorban a tágabb élet- és orvostudományi területen is az egyetem érte el a legjobb helyezést hazai szinten. A szélesebb szakterületek rangsorában az élet- és orvostudományi képzési területen a Semmelweis Egyetem a 308. helyen végzett, a hazai egyetemek közül a legjobb eredményt elérve. A listára még felkerült Debreceni Egyetem és Szegedi Tudományegyetem a 451-500. helyezést érte el. A szűkebb szakterületi listán az orvostudományi képzést tekintve a 201-250. helyezés között végzett a Semmelweis, szinten a legjobbként a magyar mezőnyben. A gyógyszerészeti képzéseket rangsoroló listára csak a Semmelweis Egyetem került fel a magyar felsőoktatási intézmények közül. A természettudományok területén az Eötvös Loránd Tudományegyetem érte el a legjobb helyezést a magyar egyetemek közül: a 340. helyen szerepel.  

Közel egy évvel kinevezése után Orbán Viktor kabinetje elé tárja a humántárcát vezető miniszter a maga egészségügyi programját. 1500 milliárdot forgatna az egészségügybe.