Míg a kullancs által terjesztett – elhúzódó, ideg-, izom- és ízületi károsodásokkal is járó – Lyme-kór nem védőoltással nem előzhető meg, a vírusos agyvelőgyulladás ellen biztonságos és hatékony védekezési mód – mondta dr. Jelenik Zsuzsanna infektológus, a Budai Egészségközpont munkatársa.
A teljes védettséghez több oltásra van szükség. Az elsőt érdemes tél végén, kora tavasszal beadatni, amit egy hónap múlva követhet a második, majd 9-12 hónappal később a harmadik. Így már a szezon kezdetén kialakul a védettség, de a védelem akkor teljes, ha betartjuk az oltási rendet és az emlékeztető oltásokról sem feledkezünk meg – hangsúlyozta a szakorvos.
A csípés önmagában nem okoz bajt, a problémát a vérszívás során szervezetünkbe kerülő baktériumok és vírusok okozhatják. Egy szabadban töltött nap után alaposan nézzük át magunkat és gyermekünket. A kullancsok nyála érzéstelenítőt tartalmaz, ezért sokszor észre sem vesszük a csípést, vagy csak akkor, amikor már teleszívták magukat és az eredetileg néhány milliméteres méretük a többszörösére nőtt.
Hogyan távolítsuk el?
Speciális, de akár sima csipesszel is egyszerűen kiszedhetjük, viszont soha ne csavargassuk – hangsúlyozta az infektológus. Kerüljünk minden olyan megoldást, ami a kullancs fulladozásával, öklendezésével vagy összenyomásával jár, ne krémezzük vagy olajozzuk. Ilyenkor ugyanis megnöveljük a fertőzés kockázatát. Ha a bőrünkben maradt a kullancs szájszerve (nem a feje), ne piszkáljuk. Szervezetünk rövid időn belül kilöki magából. A csípés felületét fertőtlenítsük, főleg, ha vérző vagy hámhiányos a csípés helye, ám ez a kullancs által terjesztett fertőzések megakadályozására hatástalan.