Panaszt tett Cseh Katalin a Független Rendészeti Panasztestületnél (FRP), amiért jogsértően jártak el vele szemben a rendőrök egy januári motozás során. A politikus kifogásolja az igazoltatás végrehajtásának módját, illetve azt is, hogy ruházata és táskája a tüzetes átvizsgálásának igazából nem is volt jogalapja. A panaszost a Magyar Helsinki Bizottság képviseli az eljárásban.
Füstgyertyával pózolt - a melltartójába is belenyúltak
Mint az MHB közleményében írja, a rendőri intézkedés azután történt, hogy Cseh Katalin egy januári Várkertbazár előtti tüntetést követően meggyújtott egy kellékboltokban is legálisan kapható füstgyertyát. Ezt azért is tette, mert szolidaritását akarta kifejezni Donáth Anna párttársával, akivel szemben füstgyertyázás miatt testi kényszert alkalmaztak rendőrök még decemberben, majd eljárást indítottak ellene.
Cseh Katalin füstgyertyás akcióját a helyszínen több rendőr is látta, de nem intézkedtek vele szemben, sőt nem is szóltak neki, hogy bármi jogellenes lenne a füstgyertya használatában. Ezek után a politikus egyedül indult hazafelé, amikor a Francia Intézetnél négy rendőr és egy rendőrségi mikrobusz tartóztatta fel. Az intézkedésük célját többszöri kérés ellenére sem közölték vele, viszont igazoltatták, és „tűzgyújtásra alkalmas eszközt” kerestek nála. Egy rendőrnő ott az utcán alaposan átvizsgálta a ruháját és táskáját.
Maga az eljárás is jogsértő lehetett
Az egész jó félóráig is eltartott a januári hidegben, s csak a végén közölték, hogy szabálysértési eljárást indítanak az ellenzéki politikussal szemben, mert tiltott pirotechnikai eszközt használt. A Momentum politikusa ezt követően a Független Rendészeti Panasztestülethez (FRP) fordult.
A Magyar Helsinki Bizottság szerint alapvető probléma az intézkedéssel, hogy bár a rendőröknek még az intézkedés előtt törvényi kötelességük lett volna a tájékoztatás annak céljáról, azt többszöri kérés ellenére sem tették meg. Ráadásul arról sem szóltak, hogy az intézkedés ellen panaszt is lehet tenni, ami szintén jogsértő. Így az igazoltatás végrehajtásának módja jogsértő volt.
Egyébként sem volt értelme „tűzgyújtásra alkalmas” vagy pirotechnikai eszközt keresni Cseh Katalinnál, mert önmagában a pirotechnikai eszköz birtoklása nem lehet szabálysértés sem. De pláne nehezen magyarázható egy füstgyertya keresése során a pénztárca, a rúzs vagy a púderdoboz rigorózus átnézése. Így ha volt is bármiféle jogalap rendőri intézkedésre, akkor is aránytalan volt a ruházat melltartótól és zokniig történő alapos átvizsgálása, különösen a nyílt utcán.
A rendőri intézkedések kereteit törvények szabályozzák, rendőrök azt nem hághatják át, mert azzal megsértik a polgárok alapjogait – figyelmeztet a Magyar Helsinki Bizottság.
Képviselőt lehet verni, a füstgyertya miatt elhurcolnak
A rendőrség az utóbbi hónapokban többször is olyan indokolatlan szigort vagy éppen passzivitást mutatott az ellenzéki képviselőkkel és tüntetőkkel, mintha eljárásaikat nem éppen szakmai szempontok vezérelnék.
• A túlóratörvény elfogadása után, 2018. december 12-én spontán tüntetés alakult ki, ami bár idővel erőszakossá vált, a rohamrendőrök figyelmeztetés, felszólítás nélkül fújtak könnygázt a békés demonstrálók tömegére is.
• A másnapi, Parlament előtti tüntetésen egy rendőr hátulról fogta le és hurcolta el a füstgyertyával demonstráló Donáth Annát, akit őrizetbe vettek, és ezalatt ügyvédjével sem találkozhatott.
• December 17-én a tévészékházat védő biztonsági őrök rohamrendőrök szeme láttára lökték földre Hadházy Ákost, taszigálták Szél Bernadettet, a hatóság mégsem tett semmit – azt is elfogadták, hogy az őrök nem engedik be őket a székház területére.
• Később egy törvényi passzus idézésével megmagyarázták, hogy a hivatalos személynek számító országgyűlési képviselők rángatása nem sérti a közrendet.
• Az ORFK a napokban döntött arról, hogy a Sándor-palotában korlátozzák az országgyűlési képviselők mozgását, elvegyék telefonjaikat; a szigorítás a miniszterekre nem vonatkozik. A rendőrség nem csak nem indokolta a döntést, de vissza is utasította, hogy magyarázattal szolgáljon.
• Az ellenzéki tüntetőket később szabálysértés miatt idézik be, amiért az egész tereket, sugárutakat megtöltő demonstrációkon az úttesten sétálnak – bár a bejelentett vagy éppen spontán felvonulás útvonalát épp hogy a rendőrség kell biztosítsa.