szakképzés;egyetemi felvételi;

- Felvételi nélkül mehetne egyetemre, aki a technikumot választja

Az ötéves technikusi képzést az ösztöndíjak és a tanulás melletti munkáért járó fizetés mellett azzal is vonzóbbá akarja tenni a kormány, hogy az ide járó diákok felvételi nélkül juthatnának be a szakirányuknak megfelelő egyetemi szakra.

Az Index cikke szerint a hazai szakképzés megújításáról szóló előterjesztésben szó szerint ez szerepel:

"A technikus végzettség vonzereje lehet, hogy az eredményes technikus szakmai vizsgát követően a diákok hagyományos felvételi nélkül, a szakmai vizsgájuk eredménye alapján tanulhatnak tovább a szakirányú felsőoktatásban."

Az előterjesztés ezért javasolja a technikum név bevezetését, amely "hívószó lehet a szülők, diákok" számára. Az ötéves, érettségit is adó technikusi képzést több eszközzel akarják vonzóbbá tenni: felújított iskolákkal és tanműhelyekkel, biztos egzisztenciát jelentő karrierlehetőségekkel, naprakész tudású oktatókkal, versenyképesen fizetett, a napi gyakorlatot ismerő óraadó mérnökökkel. Erről egyébként néhány héttel ezelőtt lapunk számolt be elsőként.

Az elképzelések szerint az ötéves technikusi képzés második felében a diákok már vállalatoknál szerezhetnének gyakorlatot, és munkaszerződéssel juthatnának jövedelemhez. Akinek nem találnak munkahelyet a duális képzésben, az is ösztöndíjra lesz jogosult.

A negyedik év végén (12. évfolyam) a technikusoknak nem öt, csak négy tárgyból kellene érettségit tenniük. Az ötödik év végén (13. évfolyam) tett szakmai vizsga lesz az ötödik érettségi tárgyuk. Itt ismét olvasható utalás az egyetemi felvételi elkerülésére:

A technikumban megszerzett tudás megteremti a lehetőségét, hogy a jó eredménnyel végzettek felvételi vizsga nélkül tudjanak továbbtanulni felsőoktatásban az azonos ágazaton belül.

Egy gépésztechnikus tehát ezzel nem juthatna be a jogi egyetemre, de valamilyen műszaki felsőoktatási képzésre igen.

A cikkben az is olvasható, hogy a hátrányos helyzetű diákok felzárkóztatásával kapcsolatban több elképzelést is felsorol az előterjesztés.

IDŐHIÁNY Túlságosan zsúfolt a napirend - ezzel indokolta az Európai Néppárt szóvivője, hogy miért nem tárgyalják a magyar kormány Brüsszel-ellenes plakátügyét.Túlságosan zsúfolt a napirend - ezzel indokolta az Európai Néppárt szóvivője, hogy miért nem tárgyalják a magyar kormány Brüsszel-ellenes plakátügyét.Túlságosan zsúfolt a napirend - ezzel indokolta az Európai Néppárt szóvivője, hogy miért nem tárgyalják a magyar kormány Brüsszel-ellenes plakátügyét.