Hétről hétre egyre mélyebb az a bizonyos gödör az idén százéves szombathelyi labdarúgóklub alatt.
A csapat még a szlovák Michal Hipp vezetésével pocsékul kezdte a szezont, nyolc forduló után szeptember közepén egy sikerrel, két döntetlennel és öt vereséggel az utolsó helyen állt. Ekkor a klubvezetés váltásra szánta el magát – Hippet az a Horváth Ferenc váltotta, aki tavaly még az élvonaltól búcsúzó Balmazújváros kispadján ült.
A „Hali” azonban Horváthtal sem táltosodott meg.
Az új szakvezetővel újabb öt vereség következett, majd bár a csapat novemberben legyőzte a Ferencvárost, a sikerek azóta messze elkerülik a szebb napokat megélt együttest: a legutóbbi nyolc fordulóban csupán két pontot és három gólt „kapart össze” a Haladás, amely jelen pillanatban a 10 megszerzett pontjával a tizedik, még bennmaradó helyen álló Diósgyőrtől is 14 ponttal van lemaradva.
„Elég sok minden félresiklott ebben az évben – felelte lapunk kérdésére a klub ügyvezető igazgatója, Tóth Miklós. – A mostani állapot egy összetett folyamat eredménye. Eleve rosszul kezdtük a bajnokságot, az elején nem úgy sikerültek a mérkőzéseink, ahogy elterveztük. Volt néhány balszerencsés mérkőzésünk is, de nyilván ezt csak a balszerencsére nem lehet fogni, a teljesítményünk egyértelműen elmaradt a várttól. Voltak kiszemeltjeink a nyáron, nem mindenkit tudtunk leigazolni különböző okok miatt, de emellett voltak olyan igazolásaink is, akik jó névnek számítanak az NB I-ben. A szezon előtt úgy gondoltuk, hogy sikerült megerősíteni a csapatot, de az élet ezt nem igazolta.”
Az utóbbi évek „leglátványosabb” visszaesését produkálja a Haladás, hiszen a 2015/2016-os szezon óta – mióta újra 12 együttes szerepel az NB I-ben – 22 játéknap után senki nem állt még olyan kevés ponttal, mint a kiesés szele által már tavaly is meglegyintett szombathelyiek (2016 tavaszán a Békéscsaba 14, 2017-ben a Gyirmót FC Győr 15, tavaly a Mezőkövesd 23 ponttal állt ugyanekkor, nevezettek közül csupán a kövesdiek menekültek meg). A kialakult helyzet megviseli a csapat körül tevékenykedőket, így a klubhoz kötődő labdarúgókat is: a közelmúltban a 39 éves Halmosi Péter fegyelmi okokból kikerült a keretből, Király Gábor pedig egy már-már méltatlan magánszámmal hívta fel magára a figyelmet másfél hete egy vesztes bajnoki hajrájában. Elképzelhető, hogy a sokat megélt, rutinos labdarúgók is az eredménytelenség hatására sokalltak be?
„Biztosan így van. Az eredménytelenség kihat mindenre és mindenkire. Mindenki elkeseredett, ez sajnos a csapat teljesítményén is látszik – felelte ezzel kapcsolatos kérdésünkre Tóth Miklós, akit arról is megkérdezünk, hogy veszélyben van-e Horváth Ferenc állása. – Amikor leültünk tárgyalni tavaly, eldöntöttük, hogy kitartunk mellette a szezon végéig, hiszen már akkor is láttuk, hogy nehéz helyzetben vagyunk, kieső helyen állt a csapat. Nem elsősorban az edző személyében van a hiba, hanem gyakorlatilag minden másban.”
A sportvezető mindenesetre ígéri: ameddig a Haladásnak megvan a matematikai esélye az élvonalbeli tagság megőrzésére, nem adja fel, a teljes csapat sportemberhez méltó módon áll majd hozzá a hátralévő mérkőzésekhez akkor is, ha búcsú lesz a vége. A mostani helyzetben felértékelődik a hazai kupasorozat, amely nyolcaddöntőjének visszavágóját kedden 0-0-ról kezdi a csapat a Mezőkövesd ellen.
„Szeretnénk végre sikerélményhez juttatni a szurkolóinkat és természetesen a csapatot is, ehhez pedig jó kiindulási pont lenne, ha kiharcolnánk a továbbjutást” – állapította meg a lapunknak nyilatkozó Tóth Miklós.
Való igaz: ráférne már egy győzelem a Haladásra.