Tudomány;NASA;univerzum;űrteleszkóp;

- Az univerzum eredetét vizsgálja a NASA új küldetése

A marsjáró halála után az űrügynökség új teleszkópot indít az univerzum és az élet kezdeteinek tanulmányozására.

Az Opportunity elbúcsúztatása után az univerzum és az élet kezdeteinek tanulmányozását jelölte meg új célként az űrügynökség. A marsjárót annak idején 90 napos küldetéssel indították útnak, ehhez képest másfél évtizeden keresztül dolgozott. A hivatalos bejelentés szerint a Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer - SPHEREx névre keresztelt eszköz 2023-ban indul majd útjára, két éven keresztül dolgozik majd a fellövés nélkül 242 millió dollárba kerülő költségvetésből – írta az Sg.hu.

Az optikai és az infravörös tartományhoz nagyon közeli sávban figyelnének meg nagyjából 100 millió csillagot a Tejútrendszerben, ehhez azonban mintegy 300 millió egyéb galaxis csatlakozik majd, betekintést nyújtva a korai időszakba, talán arra is választ adva, hogy miként tágult ki olyan gyorsan az univerzum egyetlen nanoszekundummal az ősrobbanás után. 

A távcső félévente 96 különböző színsávban szemügyre veszi a teljes égboltot, minden korábbinál részletesebb térképet állítva ezzel össze. Eközben az űrügynökség asztrobiológiai programjának egyik koordinációs hálózatán belül az élet megjelenéséhez szükséges planetáris feltételeket kezdik kutatni.

Az emberiség teljes szén-dioxid-kibocsátása kevesebb mint öt nemzedék múlva elérheti azt a szintet, amely a Föld egyik legszélsőségesebb üvegházhatású felmelegedési eseményét jellemezte mintegy 56 millió éve - figyelmeztettek amerikai tudósok.