Semmiféle jövedelemvizsgálathoz nem kötik a fiatal házasok számára kínált 10 millió forintos kamatmentes hitelt, amelyet akár a közmunkások is felvehetnek – derült ki Gulyás Gergely szavaiból a csütörtöki kormányinfón.
A miniszterelnökséget vezető miniszter ugyanis azt mondta: a kölcsön felvételéből csupán a „BAR-listásokat” – azaz a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) negatív adóslistáján szereplőket - zárják ki. Feltétel lesz a 3 éves felsőoktatási jogviszony vagy munkaviszony, ez lehet akár közmunka is – tette hozzá, ami alapján úgy tűnik: nem folyamatosan értendő a 3 éves munkaviszony, hiszen az a közmunkások esetében nem lehetséges.
Úgy néz ki tehát, hogy a kormány a jegybank által nemrég szigorított adósságfék-szabályokat nem kívánja alkalmazni a kamatmentes hitelnél. Aszerint a felvett hitel után fizetendő havi törlesztőrészlet nem haladhatja meg a hiteligénylő nettó jövedelmének 50 százalékát, és ennek vizsgálatakor figyelembe veszik a korábban felvett hitelek után fizetendő törlesztőket is. Éppen ez védi meg ugyanis az ügyfeleket a túlzott eladósodástól, vagyis attól, hogy a későbbiekben esetleg mégse tudják fizetni a fölvett kölcsönt.
Pénzügyi tudatosság szempontjából kérdéses üzenetet hordoz mindez, ezzel ugyanis azok számára is lehetővé válik a hitelfelvétel, akik egyébként a piacról nem kapnának kölcsönt – kommentálta a bejelentést Veres Patrik, a Bank360 szakértője. Szerinte most az első és legfontosabb kérdés, hogy milyen garanciát kapnak a hitelt folyósító kereskedelmi bankok arra az esetre, ha az ügyfelek nem teljesítik a gyermekvállalási feltételeket és nem fizetik vissza a kölcsönt. A 3 éves munkaviszony és a KHR-lista ugyan erős szűrő, ám ennyire laza feltételek mellett jelentősen megnövekedhet a nem fizetés kockázata – jelezte a szakértő.
Gulyás Gergely azt is bejelentette: a kormány döntött a falusi csok (családok otthonteremtési kedvezménye) bevezetéséről. Ez némi csalódást okozhat a falvakban, ugyanis csupán azokat az 5 ezer fő alatti településeket érinti, ahol a lakosságszám 2003-hoz képest nagyobb mértékben csökkent, mint az országos átlag. A lakosságszám 2031 településen fogy ilyen ütemben, ami azt is jelenti, hogy további 800 kistelepülést kizártak a programból. A falusi csok lényege, hogy az érintett településen használt ingatlant vásárolók ugyanakkora támogatási összeget kapnak, mint amennyi a „sima” csok esetén az újépítésű ingatanok vásárlásánál jár. Ez egy gyermek esetén 600 ezer, két gyermek esetén 2,6 millió, három gyermek esetén 10 millió forint.