ellenzék;összefogás;

Egyelőre teljes az összhang az ellenzéki politikusok között. A pártok úgy látják, külön-külön esélytelenek a Fidesszel szemben

- Jobbik: se kiköpni, se lenyelni

A Fideszt nem lehet másként legyőzni, csak ha egy kihívó áll a kormánypárti jelölttel szemben - leginkább erre hivatkoznak az ellenzék képviselői, miért működnek együtt a Jobbikkal.

Hiába tűnt eredményesnek a tavaly év végén létrejött ellenzéki összefogás, a baloldal pártjainál láthatóan zavart okoztak - a rendre a kormánysajtó által tálalt - Jobbikhoz köthető antiszemita és rasszista botrányok. - Decemberben meglepték a kormányoldalt az ellenzéki pártok, mert kivételes módon nem játszották el azt a szerepet, amit a Fidesz kiosztott rájuk – mondta a Népszavának Juhász Attila, a Political Capital főmunkatársa.

- Nem beszéltek az együttműködésről, nem befelé fordultak, nem önmagukkal foglalkoztak, hanem egy ügyben, a túlóratörvény kapcsán megvalósították az együttműködést, majd ötpontos követelést fogalmaztak meg, mindez pedig átmenetileg erősebbnek is hitelesebbnek mutatta az ellenzék egészét, mint a korábbi években. Az eredmény januárra az lett – folytatta Juhász Attila –, hogy a Fidesz jelentősen veszített a szavazótáborából, az ellenzéki pártok, főként a Jobbik pedig növelte valamelyest a népszerűségét. Azóta viszont a politológus szerint egyrészt az előválasztás, másrészt a Fidesz által irányított médiában kirobbantott Jobbikkal kapcsolatos botrányok visszalökték oda az ellenzéki pártokat, ahol december előtt tartottak. 

A Népszava által megkérdezett ellenzéki vezetők egyértelmű választ továbbra sem adtak arra, hogy mit lehet kezdeni a Jobbik náci múltjával, ugyanakkor egységesen leszögezték: Orbán Viktor kormányfő retteg az egységes ellenzéktől.

Karácsony Gergely, a Párbeszéd társelnöke szerint erre minden oka megvan, mert „a miniszterelnök érzi a vesztét.” Karácsony azt mondta, hogy miután a kormánysajtó "Jákob Péternek" nevezte a Jobbik szóvivőjét, teljesen hiteltelen tőlük minden náci vád. A baloldal főpolgármester-aspiránsának egyébként szintén magyarázkodnia kellett miután a HírTv-ben Gyöngyösi Márton jobbikos képviselő korábbi kijelentésével kapcsolatban arról beszélt: önmagában nem antiszemitizmus a zsidók listázása. (Karácsony Gergely az ügyet lezártnak tekinti, elismerte, hogy hibázott, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége pedig elfogadta a bocsánatkérését.)

Gyöngyösi Márton a Válaszonline-nak adott interjúban Vona Gáborra tolta a felelősséget, mondván, csak a korábbi pártelnök kérésére illesztette be a zsidókat listázó felvetését parlamenti beszédébe. A jobbik múltjával kapcsolatban pedig úgy fogalmazott: a Jobbik 2006-ban szubkulturális mozgalomként kezdett terjeszkedni, nőni. Ezt ne feledjük. És igen, ha már erről beszélünk, tényleg nem érdemes mismásolni: akkoriban tudatosan játszottunk rá a rasszista, antiszemita érzésekre. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a Jobbik egy rasszista, antiszemita politikai közösség lett volna. Se többet, se kevesebbet nem tettünk annál, mint amit ma tesz a Fidesz. A különbség annyi, hogy mi ennek a pusztító voltát felismertük és meghaladtuk.

– Mi az erőszak és a gyűlölet minden formáját elutasítjuk, mindig is ezt tettük, mi mindig következetesek voltunk, ezért nekünk nem kell magyarázkodnunk. Magyarázkodnia azoknak kell, akik szélsőséges múlttal rendelkeznek, ilyen a Jobbik néhány politikusa mellett a Fidesz is – hangsúlyozta lapunknak Tóth Bertalan. Az MSZP elnöke szerint a Fidesz végig zsidózta és végig listázta az elmúlt 3-4 évet, ráadásul nem is zsigerből, mint egy-egy szélsőséges jobbikos, hanem rideg számításból, előre megfontolt szándékkal. Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció alelnöke szerint az Orbán Viktor utáni Magyarország csak az emberi méltóság tiszteletére és a demokráciára alapulhat. – Aki ezt elfogadja, azzal van együttműködés.

Gyurcsány Ferenc is azt mondta évértékelőjén, nem várjuk el senkitől, hogy hibátlanul érkezzen ebbe a folyamatba, de azt igen, hogy tiszteletben tartsa az emberi jogokat – tette hozzá. Arra a felvetésünkre, hogy a Jobbik szerinte kész van-e erre, azt mondta, Hódmezővásárhely, Salgótarján és a XV. kerület megmutatta, hogy az egy az egy elleni politikát kell megvalósítani. – Jöjjenek bárhonnan a hírek, propagandából vagy sem, ha szélsőséges eseményekről, szélsőséges kijelentésekről van szó, azokat az LMP minden esetben el fogja ítélni, nincs kettős mérce – szögezte le lapunknak Kanász-Nagy Máté. Az LMP titkára szerint eddig is együttműködtek az ellenzéki pártokkal ügyek mentén, a rabszolgatörvény kapcsán közösen álltak ott a színpadon mindenkivel. – Az, hogy az együttműködésből lehet-e választási együttműködés, ebbe az irányba mozdulunk-e el, ezzel kapcsolatban az LMP hét végi kongresszusa fog döntést hozni – tette hozzá.

Volt egyébként olyan ellenzéki forrásunk is, aki azt mondta, a Jobbiknak el kellene engednie Sneider Tamás elnök kezét. - A kormánymédia ugyanis nem áll le addig, amíg egy volt bőrfejű vezeti a pártot - fogalmazott. Egy név nélkül nyilatkozó jobbikos elismerte, hogy hozzájuk is eljutottak ilyen vélemények, azonban szerinte semmi sem változna, a Jobbikot Sneider nélkül is ugyanilyen intenzitással támadna a kormánysajtó.

Van olyan iskola, ahol 45 tanárból 43 támogatja a munkabeszüntetést.