A szíriai kurdok felszólították az ENSZ-t állítson fel rendkívüli bíróságot azon több száz személy számára, akik az Iszlám Állam (IS) oldalán harcoltak Szíriában, majd fogságba estek.
A Szíriai Demokratikus Erők (SDF) szóvivője, Musztafa Bali közölte, azok az államok, ahonnan a dzsihadisták Szíriába mentek, egyelőre nem reagáltak a kurdok azon felszólítására, hogy fogadják vissza az IS-harcosokat. Észak-Szíriában azonban nem adottak a lehetőségek arra, hogy jogi eljárást indítsanak az IS volt milicistáival szemben – tette hozzá. Ugyanakkor mindenki számára kielégítő megoldás lenne, ha a velük szembeni pereket az ENSZ égisze alatt rendeznék. A szóvivő közölte, hogy a kurd SDF mintegy 1300 külföldi IS-harcost fogott el, úgy, hogy nem számolta hozzá az irakiakat. Néhányukat harcok során vették őrizetbe, mások megadták magukat. Jelenleg táborokban tartják őket fogva. A kurd erők közlése szerint a többségük szaúdi. Az SDF egységei jelenleg Szíria keleti részén ostromolják az Iszlám Állam utolsó bástyáit.
Donald Trump amerikai elnök hétvégén felszólította az európai államokat, fogadják vissza a Szíriában foglyul ejtett dzsihadistákat és állítsák őket bíróság elé, ám az érintett államok nagy része nem mutatott lelkesedést a felvetés iránt. Szó volt a kérdésről az Európai Unió külügyminisztereinek hétfői brüsszeli tanácsülésén is, ám nem jutottak közös nevezőre a jelenlévő tárcavezetők, azaz nem született közös, uniós megoldás. Federica Mogherini, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője azt közölte, a harcosok visszafogadása „nemzeti kompetencia”. Összesen több mint 800 olyan személyt tarthatnak fogva Észak-Szíriában, akik Németországból, Franciaországból és Nagy-Britanniából utaztak a közel-keleti országba, hogy a dzsihadisták mellett harcoljanak.
Több ország teljesen egyértelmű álláspontot fogalmazott meg. Franciaország már a külügyi tanácsülés előtt jelezte, nem hajlandó változtatni eddigi politikáján és nem kíván hazaengedni IS-harcosokat. Ezt Nicole Belloubet igazságügyi miniszter mondta a France 2 televízióban. Erre legfeljebb kiskorúak esetében hajlandó. Dánia még vasárnap egyértelművé tette, nem fogad vissza dzsihadistákat, de segédkezik abban, hogy Szíriában építsenek ki olyan igazságszolgáltatást, amely alkalmas a velük szembeni bírósági eljárás lebonyolítására.
Donald Trump európaiakhoz intézett felszólításának hangvétele több uniós politikusnál kiverte a biztosítékot. Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter óva intett attól, hogy összeomoljanak az Egyesült Államok és az EU közötti kapcsolatok.