Ki az antiszemita? A pontos meghatározást hamarosan a történelemtanár is számon kérheti, sőt, osztályozhatja. Egy kormányhatározat ugyanis hamarosan kerettantervbe illesztené a a Nemzetközi Holokauszt Megemlékezési Szövetség antiszemitizmus-definícióját - derül ki a hétfői Magyar Közlönyből.
Az határozat indokolja is a döntést: e szerint az Orbán-kabinet kiemelt feladatnak tartja, hogy minél szélesebb körben megismertesse a zsidóság történelmét, hagyományait, valamint az antiszemitizmus jelentését és az ehhez kapcsolódó történelmi tényeket – persze a megelőzés és a zéró tolerancia szellemében.
Az utasítás ennél tovább is megy, a kormány azt is kezdeményezi, hogy az NHMSZ által létrehozott definíció bekerüljön a leendő rendőrök, ügyészek, sőt, bírók képzési programjába. Magyarán, a rendészeti alapvizsgához is kötelező lesz tudni, mi is az a zsidóellenesség. A döntéstől, annak szellemiségétől nyilván nem független, hogy a kabinet hétfőn 50 milliós támogatást ítélt meg az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem karbantartására.
A bizonygatás is gyanús
Mint ebből is látszik, a kormány hatalmas energiákat fordít arra, hogy az antiszemitizmus látszatát is elkerülje, ezt üzenik az izraeli látogatások, Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu renszdszeresnek mondható találkozói.
A törekvés persze hitelesebb lenne, ha nem komoly hibák utáni jóvátételnek számítana:
ha a kormányhoz hű Echo Televízióban nem jákobozó médiamunkások szidnák a Jobbikot (tény, hogy a három újságírót többé már nem hívják meg a csatorna Keménymag című műsorába).
Ha a Soros György elleni plakátkampány minden hivatalos tiltakozás ellenére nem a szélsőséges nézeteket erősítette volna. A náci propaganda „bankár”-kliséjét megidéző Soros-fotókon rendszeresen megjelentek utcai firkaként a Dávid-csillagok, a zsidózó, gázkamrát követelő feliratok. Jellemző, hogy Mazsihisz, akárcsak Izrael budapesti nagykövete a plakátok azonnali eltávolítását követelte.
Ha a 2014-ben, a Szabadság téren felállított német megszállási emlékmű nem hárította volna el a 600 ezer zsidó honpolgárt halálba küldő magyar állam felelősségét azzal, hogy az országot a fasiszta megszállás vétlen áldozataként mutatja be.