Amikor Orbán Viktor közel két évvel ezelőtt átadta a szegedi Lézerkutató Központ épületegyüttesét, és beszédében egy olyan részhez ért, ahol nem tudott megkerülni egy szakmai kifejezést, gyorsan hozzátette, „jelentsen ez bármit is…”, halvány mosollyal elismerve, mintegy demonstrálva, hogy nem érti, miről van szó. Természetesen nem várható el egy miniszterelnöktől, hogy járatos legyen a lézerfizikában, de van annak egy félreérthető üzenete, ha ezt ily módon kifejezésre is juttatja.
Mindez nem lenne érdekes, ha a dolgok nem eszkalálódtak volna a mai helyzetig, amikor az ember leírva látja, hogy Magyarországnak mint kis országnak tulajdonképpen nem is kell alapkutatatás, ezt csinálják inkább gazdagabb nemzetek, mi pedig koncentráljunk az alkalmazott kutatásokra. Emiatt van óriási veszélyben a Magyar Tudományos Akadémia.
Lovász László elnök és mások is kifejtették már, hogy alapkutatások nélkül nem lehet alkalmazott kutatásokat folytatni. Ha mi csak a mások által letett fundamentumokra építünk, az tökéletesen kiszolgáltatott helyzetet teremt. Kell lenniük az országban olyanoknak, akik a tudomány egy meghatározott részterületén elmélyült tudással rendelkeznek. Legalább néhány területen ki kell alakítanunk a hozzájárulásunkat a világban halmozódó tudás érdemi növeléséhez. Akkor fogunk „számítani” a világban. És az ilyen tudósok közt biztosan lesznek olyanok, akik egész életükben látszólag semmi nagyot nem alkottak, de nélkülük bármilyen új technológiát olyan áron adnának el nekünk a fejlett államok/cégek, amilyen áron nem szégyellik. Ki kell tudnunk állítani legalább egy tanácsadót egy adott új termék/technológia megvásárlásakor, aki nem csak annyit képes mondani, hogy jelentsen ez bármit is.
Jelenleg az MTA-val kapcsolatban 28 milliárd forintról megy az elsődleges vita. Úgy gondolom, hogy ennek a pénznek a többszörösét kellene hagyni az alapkutatásra, és azon felül kellene egy jelentős összeget valóban célzott kutatásokra megpályáztatni. Különösen, ha a sport TAO-ra egyik napról a másikra hirtelen lehet találni 75 milliárd forintnyi többletforrást.
Magyarországnak nincsenek ásványkincsei, energiahordozó készletei. A mezőgazdaság mellett a fő piacképes termékünk a munkaerőnk. Márpedig a minél magasabban képzett munkaerő termeli a nagyobb profitot - tehát a kiművelt emberfők sokasága… Hogy nem lehet ezt ma megérteni? Nem szabad megspórolni a beruházást a tudásba, mert ha ebben az országban meghal az alapkutatás, ha már nem maradnak mások, csak az afféle jelentsenezbármitis-emberek, akkor az maga lesz a nemzethalál.
Jelentsen ez bármit is….