MTA;Palkovics László;

- Palkovics évekig úgy kapott 800 ezres fizetést az MTA-tól, hogy nem publikált

Egyik szerződésmódosításból sem derül ki, hogy ezt a kötelezettségét eltörölték volna.

Az Akadémia kivéreztetését levezénylő Palkovics László évekig kapott úgy 800 ezres fizetést MTA-tól, hogy nem publikált – írja a Magyar Narancs.

A lap felidézi: az MTA-val szembeni egyik fő kormányzati érv, hogy az akadémikusok nem azt kutatják, amire valóban szükség lenne. A Figyelő nem csak „liberális” kutatási témáik miatt listázta az MTA egyes munkatársait, de sokuknak azt is felrótta, hogy úgy vesznek fel fizetést, hogy évek óta nem publikáltak – ez utóbbi is visszatérő kormányzati érv lett az Akadémia megrendszabályozása mellett.

Azonban maga Palkovics is az MTA tagja: életrajza szerint 2006-ban lett az Akadémia levelező tagja, 2013 óta pedig rendes tag. Emellett 2000-től az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetének (SZTAKI) munkatársa. Ugyanakkor a lap azt írja,

Palkovics úgy kapott fizetést mindkét helyről, hogy utoljára 2014-ben publikált. Legalábbis sem saját doktori oldalán, sem az MTA hivatalos publikációs jegyzékében, a Magyar Tudományos Művek Tárában (MTMT), sem a SZTAKI publikációs jegyzékében nincs nyoma újabb tudományos tevékenységnek.

A törvény szerint „Az akadémikusnak tudományos alkotómunkájára, tudományos teljesítményére tekintettel” jár a tiszteletdíj, a SZTAKI viszont külön szerződés alapján fizetett Palkovicsnak (ezt tavaly augusztusban kérte ki az Átlátszó).

Az első szerződés még 2000-ben kelt (melyből kitakarták a dátumokat, de a miniszter életrajzából tudható a dátum) és Palkovics feladataként előírja évi 2 publikáció megjelentetését. Palkovics szerződését azóta többször is módosították. Először a tudományos fokozata megszerzése óta eltelt 5. évben (ilyenkor automatikusan módosul a besorolás), majd pedig egy „Kedves Laci!” felütéssel induló levélben. Ebben azt írják, hogy „a különösen kiváló külső szakemberek ne létező szervezeti egységek keretében dolgozzanak”, hanem „az intézet egészének munkáját érintő szakértést” várják.

Az azonban nem derül ki egyik módosításból sem, hogy a publikációs kötelezettségét eltörölték volna.

Különösen érdekes a harmadik módosítás: a szintén tegeződő levélből kiderül, hogy Palkovics szerződése lejár, és megköszönik eddigi munkáját. Ugyanakkor besorolása és illetménye nem módosult. A dátumot itt is kitakarták, de a szerződést az az Inzelt Péter írta alá igazgatóként, aki 2015-ig állt az intézmény élén.

Ez azonban újabb kérdéseket vet fel, hiszen vagyonnyilatkozatai alapján Palkovics 2016 januárjában még 400 ezer forintot kapott a SZTAKI-tól, 2017-től kezdve 2018 júniusáig viszont már havi bruttó 800 ezer forintos SZTAKI-tól származó jövedelemről számolt be a miniszter – úgy, hogy ekkor már évek óta nem publikált.

Az, hogy ki és miért duplázta meg Palkovics fizetését, nem derül ki a SZTAKI által megküldött szerződésekből. Azt viszont már 2018 augusztusában közölték, hogy nem áll velük szerződéses kapcsolatban, így publikációs kötelezettsége sincs Palkovicsnak. A miniszter 2019 januári vagyonnyilatkozatában már nem is szerepel a SZTAKI-tól kapott jövedelem. 

A lap kérte az Innovációs és Technológiai Minisztériumot, hogy küldjék meg Palkovics esetleges 2014 utáni publikációit, amire adott válaszukban gyakorlatilag elismerik, hogy a miniszer valóban nem publikált, mióta a kormányban dolgozik.

„Kutatási tevékenysége így azóta csak szakmai tanácsadásra terjedhet ki“– írták.

Az ITM hozzátette, hogy

„Palkovics László nem tartja elfogadhatónak azt az egyébként bevett gyakorlatot, hogy olyan publikációkon tüntesse fel a nevét szerzőként, amelyeknek csak az előkészítésében vagy koordinálásában vett részt.“

Más állomásokon is felújításokat tervez idén a MÁV.