Csütörtökön tették közzé a Fővárosi Közgyűlés jövő szerdai ülésén napirendre kerülő előterjesztéseket. Szerepel köztük egy a kábítószer-használat megelőzéséért dolgozó testület terve is, melynek a párbeszédes V. Naszályi Márta lenne az elnöke. De felmerül majd a légszennytettséggel kapcsolatos tájékoztatás kérdése is, és nem utolsó sorban Budapest éves költségvetéséről is döntés fog születni.
386 milliárdos döntés
A fővárosi önkormányzat 2019-es összevont költségvetéséről is dönthet a Fővárosi Közgyűlés jövő szerdán. A rendelettervezet az önkormányzat bevételét 266 milliárd 39 millió 233 ezer forintban, míg a kiadásait 380 milliárd 58 millió 282 ezer forintban állapítja meg. A hiány mintegy 114 milliárd forint. Ezt az előző évek 25 milliárdos maradványának igénybevételével, a hitelszerződések alapján lehívni tervezett 67 milliárd forintból, valamint belföldi értékpapírok 28 milliárdos bevételeiből finanszíroznák. A külföldi finanszírozás kiadásaira 6 milliárd forintot fordítana a fővárosi önkormányzat.
A Tarlós István főpolgármester, Bagdy Gábor pénzügyekért felelős főpolgármester-helyettes és Kovács Péter, a költségvetési bizottság elnöke által jegyzett előterjesztésben az olvasható: a bérjellegű kiadási többletek, továbbá a 2018-as évhez képest 5 milliárd forinttal megnőtt, 10 milliárd forintos szolidaritási adó, valamint a 3-as metróvonal felújítása miatti metrópótlás költségei mind azt eredményezik, hogy
Tehermentesítésként 15,7 milliárd forinttal magasabb összegben tervezhető iparűzési adóbevétel jelentkezik - írták. A javaslat szerint csak minimális működési többlet volt tervezhető 2019-ben. A már meglévő pénzeszközein és az állami, európai uniós támogatásokon kívül a főváros csak a hitel- és kölcsönszerződéseit használhatja fel.
"Sajnálatos jelenség, hogy a megkezdett beruházásaink közbeszerzési és egyéb okok miatt nem zárulnak le a tervezett határidőben, illetve esetenként számottevően többe kerülnek, mint az eredetileg betervezett források összege" - fogalmaz a javaslat. Ez is jelentősen megterheli a költségvetést, írták.
- áll a dokumentumban. Ám ismét csak nehézségként jelölték meg a metrófelújítás miatti buszos pótlást, ami csak a dolgozók túlóráztatásával oldható meg. A helyzet kockázatot szül és nem fenntartható, a BKK és az önkormányzat ötletel a megoldáson. Gondot okoz az egyre több idős budapesti is, akik kedvezményesen utazhatnak a tömegközlekedéssel. Az állam nem fizet eleget utánuk, a bevétel így csökken.
Idén 2 milliárdba fog kerülni a bérek jogszabályon alapuló fejlesztése is, és ez az év közben még növekszik majd. A javaslat azt írja, végeredményben még több pénz kell az államtól.
Szobrot állítanának Széll Kálmánnak
22 évet volt Széll Kálmán tér, majd 60 éven át a Moszkva tér nevet viselte az a budai csomópont, ami a városvezetéstől 2011-ben ismét a néhai miniszterelnök nevét kapta. Sokan talán még mindig nem vesznek tudomást az átnevezésről, gondolhatta a Fővárosi Közgyűlés, a Fidesz-kormány és a Széll Kálmán Alapítvány, így utóbbi egy szobor állítását kezdeményezte, amit az első megszavazott, a középső pedig közpénzből kifizet. Vagy csak nem tud leállni a városvezetés a budapesti közterek sokszor nagyon is megkérdőjelezhető művészi értékű szobrokkal történő elárasztásával. Akárhogy is, április végére állni fog a mű - ha a Közgyűlés jövő szerdai ülésén jóváhagyja a nyílt pályázaton nyertes alkotás felállítását.
A Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes által jegyzett - a budapest.hu oldalon közzétett - előterjesztésben az olvasható, hogy a tér névadója, Széll Kálmán tiszteletére a Széll Kálmán Alapítvány kezdeményezte a politikust ábrázoló egész alakos szobor elhelyezését. Az alkotás létrejöttéhez a kormány biztosította az anyagi fedezetet. A meghirdetett pályázat nyertes alkotása Tóth Dávid szobrászművészé lett.
A szobrot - amelyet a metrókijárat és a 4-es, 6-os villamosok megállója közötti területen állítanának fel - a tervek szerint április 30-án avatják. Az előterjesztéshez mellékelt látványterv szerint a mintegy 220 centiméter magas bronzszobor és a hátterét adó homokfújt festett felületű - formára hajlított - acéllap palást egy háromlépcsős fekete gránitlapokkal burkolt betontalapzaton lesz elhelyezve.
Büntetés helyett megelőzés?
Budapesti drogmegelőzési terv kidolgozására állíthat fel ideiglenes bizottságot a Fővárosi Közgyűlés jövő szerdán. A Tarlós István főpolgármester által jegyzett előterjesztésben az olvasható, hogy a drogprevenciós ideiglenes bizottság feladata a fővárosi droghelyzet megvizsgálása és egy egységes, a főváros egészét érintő drogmegelőzési elképzelés kidolgozása, valamint az erről szóló jelentés közgyűlés elé terjesztése augusztus 31-ig.
A javaslat szerint a héttagú testület elnöke V. Naszályi Márta (Párbeszéd) lenne, aki korábbi közgyűlési ülésekre előterjesztést nyújtott be egy fővárosi drogprevenciós stratégia megalkotása érdekében. A testület legutóbbi, január 23-i ülésén a főpolgármester támogatta V. Naszályi Márta indítványát, ugyanakkor azt javasolta, hogy V. Naszályi Márta vezetésével a célra egy bizottságot hozzon létre a közgyűlés. Tarlós István akkor jelezte azt is, hogy a testület létrehozásához módosítani szükséges a fővárosi önkormányzat szervezeti és működési szabályzatát.
A javaslat szerint az ideiglenes bizottság képviselő tagja lenne V. Naszályi Márta mellett, Gy. Németh Erzsébet (DK), Horváth Csaba (MSZP), valamint Orbán Gyöngyi (Fidesz-KDNP). A testület tagja lenne továbbá Újhelyi Eszter, Sárosi Péter és Walton Attila.
Nobel-békedíjas egykori izraeli kormányfő nevét kaphatja egy zuglói park
Újabb névtelen közterület kaphatja egy miniszterelnök nevét: Jichák Rabin park lehet Zuglóban - olvasható a Fővárosi Közgyűlés jövő szerdai ülésére benyújtott előterjesztésben. Izrael Állam függetlenségének 70. évfordulója alkalmából kaphatja a XIV. kerületi park a zsidó állam első Izraelben született miniszterelnökének nevét. (A Róna utcától a Padlizsán utcáig terjedő részről van szó.)
Jichák Rabin 27 évig volt katona, komoly szerepet játszott az izraeli hadsereg fejlesztésében. Mégis az izraeli-palesztin békefolyamatok szimbóluma lett, Nobel-békedíjas államférfi, aki az ellene elkövetett merényletben vesztette életét 1995. november 4-én. Azért ölték meg, mert hajlandó volt kompromisszumot kötni a békéért.
Már a szmogriadó előtt figyelmeztetnék Budapestet
Egy előterjesztés alapján akkor is jelzést adna ki az önkormányzat, ha a légszennyezés túllép a tolerálható szinten. Erről bővebben ebben a cikkben írunk.