Sébastien Bourdon barokk festő Nagy Szent család mosónővel című festményét is megvásárolta az MNB, 250 ezer eurót – átszámolva 79,2 millió forintot fizettek ki – a korábbi magántulajdonosnak, Röszler Balázs Károlynak, aki az MNB eredetileg becsült árán adott túl az antik képen.
Az újabb műtárgybeszerzés a Közbeszerzési Értesítő csütörtöki kiadásában jelent meg; bár a pályázati dokumentáció erre nem tér ki, az 1650-es években festett, Szent családot ábrázoló művet az Értéktár-program keretében szerezte be a jegybank; kiállítási helye (beszerzési terminológiával „a teljesítés helyszíne”) pedig a Szépművészeti Múzeum lesz.
A jegybank egy kis videóban is ismerteti újabb szerzeményét (eddig 20-an nézték meg), a vásárlást pedig így indokolják: „A festő érett korszakában (...) készülhetett a megpihenő Szent Családot Egyiptomba menekülés közben mosónővel vízparton megjelenítő kompozíció. Magyarországon a francia barokk festészet élvonalából csak nagyon szerény mennyiségű alkotás ismert, így e reprezentatív kompozíció megszerzésének még hangsúlyosabb a hazai gyűjtemények szempontjából.”
Mint korábban írtunk róla, a Magyar Nemzeti Bank 2014 óta eddig közel tizenegy milliárd forintot fordított műtárgyak megvásárlására, vagyis az Értéktár-program keretének harmadát költhették el eddig.
Az MNB egyébként sajátos módon ünnepelte meg több éves projektjét: összeadta azoknak a múzeumoknak a látogatói számát, ahol letétként helyezte el az általa megvásárolt festményeket, gyűjteményeket.
A Magyar Nemzeti Galéria (MNG) állandó kiállításán szerepelt Tiziano Vecellio, Gulácsy Lajos, Vaszary János, Orbán Dezső, vagy Abraham van Beijeren (Beyeren) egy-egy − az MNB által megvásárolt és letétbe helyezett − festménye is, így a MNG tárlatának több mint 234 ezres látogatószámát az Értéktár program sikereként könyvelték el.
Az Értéktár program legjelentősebb – és legdrágább – tétele Tiziano Mária gyermekével és Szent Pállal című festményének megvásárlása volt 4,5 milliárd forintért, amely bizonyos szempontból komoly leckepénz is a kultúrpolitikának. 2005-ben, amikor már erősen sejteni lehetett, hogy a mű Tizianóé, 140 millió forintért kelt el – ám sem pénz, sem bátorság nem volt ahhoz, hogy az akkor még „talán Tiziano-festményt” a Szépművészeti megszerezze, élve elővásárlási jogával. A később 1,6 milliárd forintra becsülték a képet, ám mégsem jelenthető ki teljes bizonyossággal, hogy az MNB háromszoros árat fizetett érte, vagy ahogy az eladója állította, negyed áron vásárolta meg: hasonló kvalitású Tiziano-képek ilyen árakon is találtak vevőre.