Már az Országgyűlés előtt van az törvényjavaslat, amely szerint a jövőben nem lehet a vásárlók könyvében hagyni az oda szánt bejegyzéseket - írja a hvg.hu a blokkk.com portál cikke nyomán. Erre az uniós adatvédelmi előírások (ez az a bizonyos GDPR, vagyis a személyes adatok védelmének követelményrendszere) miatt van szükség.
Ez azt jelenti, hogy azokat a lapokat, amire írt a vásárló, ki kell tépni, vagy vágni és az előírt ideig tárolni. A bejegyzésekre a boltos, vagy más szolgáltató, például vendéglős, meghatározott időn belül köteles válaszolni, ezt a fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrizheti is. A törvény, ha elfogadják, a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba, vagyis márciustól jöhet a "nagy tépkedés" időszaka.
A portál cikke emlékeztet, Magyarországon először az 1978-as belkereskedelemről szóló törvény rendelkezett arról, hogy szükség van a boltokban a vásárlók könyvére, azaz, hogy az üzletekben jól látható és könnyen hozzáférhető helyen, ahogy sokan hívják, "panaszkönyvet" kell elhelyezni. Létjogosultsága az internetes fórumok, közösségi oldalak korában valamelyest talán megkérdőjeleződhet, hiszen a többség alighanem ma már online tájékozódik, ha érdekli mások véleménye, tapasztalata egy adott céggel kapcsolatban. És bár biztos még ma is sok vevő szereti forgatni, igazán a fogyasztóvédők azok, akik ragaszkodnak hozzá.