;

Lovász László;Magyar Tudományos Akadémia;Palkovics László;

- MTA-ügy: pénteken tárgyal a miniszter

Pénteken találkozik Palkovics László innovációs miniszter Lovász Lászlóval, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnökével, hogy az akadémiai kutatóhálózat finanszírozásának jövőjéről egyeztessenek – értesült lapunk.

Az MTA elnöksége kedden úgy döntött: a kutatóintézetek csak akkor indulhatnak az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által kiírt pályázatokon, ha a miniszter garantálja, hogy megkapják azokat a törvényben előírt forrásokat, amelyeket az ITM jelenleg – az Akadémia szerint jogellenesen – visszatart, bizonytalanságot okozva a kutatóhálózat működésében.

Lovász László az ATV-nek úgy nyilatkozott: nem pályázatként, hanem „igénybejelentésként” tekintenek az ITM által kidolgozott pályázati rendszerre, hiszen a kutatóintézetek alapellátásának forrásait a költségvetési törvény garantálja. Az Akadémia szerint nem életszerű, hogy pályázati pénzekből kelljen fizetniük például a rezsiköltségeket. Az MTA elnöke abban bízik, lesz megállapodás, hiszen „a kormánynak sem érdeke, hogy leálljanak a kutatóintézetek és szétszéledjenek az ottani munkatársak”.

Az akadémiai dolgozók közben az érdekvédelemhez fordulnak: egyre többen lesznek szakszervezeti tagok. Stefano Bottoni, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történelemtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa lapunknak úgy nyilatkozott: intézetük 440 munkavállalójából egy hónap alatt mintegy százan léptek be a Tudományos és Innovációs Dolgozók Szakszervezetébe.

„Erőszak és kirekesztettség a romák ellen elkövetett gyilkosságsorozat tükrében” címmel rendez konferenciát a Debreceni Egyetem Germanisztikai Intézete és az Együtt Debrecenért Egyesület pénteken. A Fidelitas helyi csoportja mindjárt helyénvalónak is találta egy flashmobbal tiltakozni a „balliberális, soros-zsoldos előadók” – köztük a roma gyilkosságokról tudósító, a történteket többféle műfajban feldolgozó újságírók – ellen, listázva egyben azok házastársi és állítólagos politikai kötődéseit.