Theresa May;Brexit;

- Brexit: higgadtságra intette a brit képviselőket Theresa May

Még időre van szükség az EU-val folytatott tárgyalásokhoz – mondta a brit miniszterelnök.

Theresa May szerint még időre van szükség az Európai Unióval kezdeményezett tárgyalásokhoz a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről szóló megállapodás London által kért módosításairól.

A konzervatív párti brit miniszterelnök kedden tájékoztatta az alsóház képviselőit a tárgyalási folyamat eddigi menetéről, higgadtságra intve a képviselőket. Elmondta, hogy a minap Brüsszelben tárgyalt Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével, Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével és Antonio Tajanival, az Európai Parlament elnökével, akiknek három lehetséges módszert vázolt fel annak biztosítására, hogy a londoni parlament elfogadhassa a kilépési megállapodást.      

Az egyik alternatív megoldások beillesztése a megállapodásba az ír-északír határellenőrzés újbóli bevezetésének elkerülését célzó készenléti mechanizmus (backstop) helyett, a másik a jelenlegi backstop-záradék alkalmazhatóságának jogilag kötelező erejű időbeli korlátozása, a harmadik egy olyan, szintén jogilag kötelező erejű záradék beépítése a Brexit-egyezménybe, amely lehetővé teszi a backstop-mechanizmus alkalmazásának egyoldalú befejezését.

Az uniós vezetők a brit kormányfővel tartott múlt heti brüsszeli megbeszéléseiken határozottan elvetették a novemberben lezárt 585 oldalas Brexit-megállapodás újranyitásának lehetőségét, jóllehet a tárgyalások folytatásába beleegyeztek.

Theresa May keddi alsóházi felszólalásában kijelentette: e tárgyalások „döntő szakaszukban” járnak, és a jelenlegi helyzetben „mindenkinek meg kell őriznie higgadtságát”.

Hozzátette: sem London, sem az Európai Unió nem akarja a gyakorlatban alkalmazni a backstop-megoldást, illetve ha e mechanizmusra mégis szükség lenne, mindkét fél egyetért abban, hogy csak átmenetileg lehetne életbe léptetni. Ebben a helyzetben London szerint ésszerű az a kérés, hogy e szándékokat kötelező jogi erejű módosítások támasszák alá – mondta a brit miniszterelnök.

May megerősítette: Juncker a brüsszeli találkozón kitartott az EU azon álláspontja mellett, hogy a kilépési megállapodást nem lehet újranyitni, de a felek a tárgyalások folytatásáról egyeztek meg. A brit kormányfő elmondta, hogy február vége előtt ismét találkozik Jean-Claude Junckerrel, akivel összegzik az addigi tárgyalások eredményeit.

Theresa May nem tett egyértelmű utalást arra, hogy a Brexit-feltételekről szóló megállapodás mikor kerülhet ismét az alsóház elé, csak annyit mondott: az EU-val kezdett tárgyalásokhoz még időre van szükség, és amint sikerül elérni a London által szükségesnek tartott előrelépést, a kormány újból alsóházi szavazásra bocsátja a kilépési egyezményt.

A Brexit-megállapodást elsősorban a backstop-záradék miatt utasította el januárban példátlan, 230 fős többséggel a londoni alsóház, mivel a keményvonalas tory Brexit-tábor attól tart, hogy ha szükség lenne e megoldás életbe léptetésére, az Egyesült Királyság végleg beleragadhat egy vámuniós viszonyrendszerbe az EU-val.

A mechanizmus alapján ugyanis a Brexit után úgy lenne elkerülhető az évek óta nem létező fizikai határellenőrzés visszaállítása Észak-Írország és az Ír Köztársaság között, hogy az Egyesült Királyság vámuniós viszonyrendszerben maradna az EU-val, ha nem sikerül időben olyan kereskedelmi megállapodást elérni, amely feleslegessé teszi a készenléti mechanizmus alkalmazását.

Az EU jelenlegi álláspontja szerint azonban – mivel nemzetközi szerződésről van szó – nincs mód arra, hogy ha a backstop-megoldás életbe lép, abból London saját döntése alapján egyoldalúan kiléphessen, az alkalmazhatóság időbeli korlátozása pedig az EU vámuniójának integritását sodorná veszélybe.

Joaquín Guzmánt, azaz El Chapót ("A Köpcös") egy New York-i bíróság esküdtszéke mondta ki bűnösnek. Ítélethirdetés később várható a korábban egy mexikói börtönből megszökő drogbáró ügyében.