Az Országgyűlés Sajtóirodája hétfő este közölte: az Alkotmányvédelmi Hivatal megküldte Kövér László házelnöknek a Demeter Márta LMP-s képviselőre, a párt társelnökére vonatkozó – korábban a házelnök által kezdeményezett – nemzetbiztonsági felülvizsgálati eljárás eredményeként készített biztonsági szakvéleményét, amely „a képviselő személyében nemzetbiztonsági kockázatot állapított meg”.
Kövér szerint haladéktalanul meg kell szüntetni a képviselőnek a honvédelmi bizottságában betöltött alelnöki tisztségét és tagságát (kivéve, ha az Országgyűlés a kockázati tényező ellenére annak fenntartása mellett dönt).
Demeter Márta bizottsági tagságának kérdésével a Házbizottság hétfőn soron kívüli ülésen foglalkozott, ezen az ellenzéki frakciók képviselői nem vettek részt. Az ügyben ily módon nem alakulhatott ki konszenzus, Kövér ugyanakkor javaslatot tesz Demeter alelnöki tisztségéből és bizottsági tagságából való felmentésére. A parlament erről várhatóan a tavaszi ülésszak első ülésnapján, február 18-án dönt.
Az MTI szükségét érezte, hogy a házelnöki közleményhez hozzátegye: Demeter Márta tavaly októberben írásbeli kérdésekkel fordult a belügyminiszterhez és a honvédelmi miniszterhez, azt tudakolva, miért utaztatták a honvédség A319-es Airbusával Ciprusról Magyarországra Orbán Viktor miniszterelnök egyik lányát, Flórát. Kiderült, egy Orbán vezetéknevű magyar katona és – engedéllyel – családja utazott a gépen. Ezt követően egy másik írásbeli kérdésben egy kiképzési repülésen részt vevő gépről állította Demeter Márta, hogy azon indokolatlanul és jogtalanul szállították a Magyar Honvédség nemzeti fegyverzeti igazgatóját, a nemzeti védelmi ipari és védelmi célú fejlesztésekért felelős kormánybiztost. Erre reagálva a Honvédelmi Minisztérium több képviselője is közölte, hogy Maróth Gáspár nem utazott a gépen.
Emlékeztetőül: Kövér Lászlónak a közelmúltban sikerült elérnie, hogy a NATO parlamenti közgyűlés törölje tagjai sorából Demeter Mártát.
Lapunknak nyilatkozva Molnár Zsolt a napvilágot látott információk alapján „teljesen elfogadhatatlannak” nevezte a mostani eljárást, amely „erőteljes politikai koncepció” alapján zajlik. Demeter Mártának sok olyan nyilatkozata volt, sok olyan esetet tárt fel, ami kínosan érintette a Fideszt – jegyezte meg. Molnár Zsolt tájékoztatása szerint az LMP-s politikusnak lehetősége van fellebbezni: a nemzetbiztonsági bizottság tagjai majd a jogorvoslati eljárás során ismerhetik meg az ügy iratait.
Mirkóczki Ádám, a nemzetbiztonsági bizottság jobbikos elnöke is azt mondta a Népszavának: egyelőre nem láttak semmiféle jelentést, nem ismerik a részleteket. Ha a házelnöki fellépés tényleg összefügg Orbán Flóra ügyével, akkor Mirkóczki Ádám – bár Demeter Márta kétségtelenül hibát követett el – az eljárást erősen túlzónak, politikai színezetűnek tartja.
Demeter Márta – aki az elmúlt években két alkalommal is átesett nemzetbiztonsági átvilágításon – nem reagált megkeresésünkre. Az LMP-től Keresztes László Lóránt társelnök és frakcióvezető közleményét ajánlották figyelmünkbe. A közlemény szerint a Fidesz saját politikai eszközévé silányította a jogot, az állami intézményeket és immár az Országgyűlést is.
Keresztes hangsúlyozta, hogy Demeter Márta, az egyik legaktívabb ellenzéki képviselő, pontosan azt teszi, amire a választók felhatalmazták: szembesíti a kormányt a bűneivel, a Fidesz magyar embereket megkárosító tevékenységével. Pontosan ezt fogja tenni a továbbiakban is, az LMP országgyűlési képviselőcsoportjának egységes támogatásával.