Aggodalommal követi a Magyar Tudományos Akadémiával kapcsolatos fejleményeket a CEU – írta közleményében az intézmény. A hvg.hu cikke szerint hozzátették, hogy a demokratikus alapjogok fokozatos korlátozását érzékelve úgy látják, az MTA-n dolgozó kollégáik kutatási szabadsága és hivatása is egyre nagyobb veszélyben van.
Az MTA Magyarország legfontosabb tudományos intézménye, kiemelkedő munkájával mindig is a teljes magyar társadalmat szolgálta. Az Akadémia intézményi kutatóhálózata Európában az egyik legsikeresebb. Az Akadémia függetlenségének aláásását célzó legújabb tervek hátráltatják a kutatás eredményességét, és politikai motivációjuk is minden eddiginél nyilvánvalóbb – áll a közleményben.
A magyar társadalom és a kormányzat alapvető érdeke, hogy olyan megoldás szülessen, amely tiszteletben tartja az intézményi függetlenséget, és biztosítja az Akadémia több mint másfél évszázados tudásteremtő munkáját – közölte a CEU.
Az MTI összefoglalója szerint a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) vezetősége és a szintén kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatói is közleményben adtak hangot aggodalmuknak a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és kutatóintézeti hálózata körül kialakult bizonytalanság miatt.
Az egyetem honlapján közölt, a BBTE vezetősége által jegyzett közlemény rávilágít, hogy a tanintézet számára kiemelt fontosságú az együttműködés az MTA-val és kutatóintézeteivel. Eszerint az MTA kutatóintézeteiben a BBTE számos oktatója szerzett és szerez tudományos fokozatot, az akadémia munkatársai közül többen járultak és járulnak hozzá társult oktatóként a kolozsvári egyetem fejlődéséhez.
A kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársai szolidaritási nyilatkozatot juttattak el hétfőn az MTI-hez. Ebben szintén arra a szoros szakmai kapcsolatra hivatkoztak, amely a kolozsvári intézmény és az MTA kutatóintézetei, valamint szakemberei között kialakult.