Tízmilliós kölcsön a nőknek, adómentesség négy gyerek után, bővülő csok – saját eredményeinek örülő miniszterelnök vasárnapi évértékelőjén hétpontos családvédelmi tervet mutatott be, mintegy a bevándorlás alternatívájaként.
A nagyvonalú ígéreteknek ment utána a hvg.hu, hogy kiderítse, mennyibe kerülhet és milyen hosszú távú hatásokkal járhat a kormányzati projekt. Mint írják, az eredményesség legalábbis kérdéses, az ígéretek pedig több kérdést is felvetnek.
A kölcsön sincs ingyen
Orbán például bejelentette: minden 40 év alatti nő, aki első házasságát köti, 10 millió forint kedvezményes kölcsönt kaphat. A törlesztést az első gyermek érkezésekor 3 évre felfüggesztik, a másodiknál újból 3 év haladékot kap, és elengedik a tőketartozás harmadát, ha pedig még egy gyerek születik, az egészet elengedik.
A portál szerint azonban nem tűnik túl életszerűnek, hogy a nőkre rátukmálják a hitelt, hiszen ahhoz is kell fedezet, hogy valaki azt törleszteni tudja. De az egyszerűség kedvéért tételezzük fel, hogy minden nő az anyakönyvvezetőtől egyből a bankba megy. Az első házasságot kötő nők száma nagyjából 40 ezer, és mintegy 90 százalékuk 40 év alatti. De tegyük fel, hogy megnő a házasodási kedv, és akár 40 ezres lehet az érintettek köre. Ez 400 milliárd forintos tétel – ám nem az államé, hiszen az csak a kamatkedvezmény költségét vállalja át, ami ennek töredéke.
Ha korábban szült, ne is reménykedjen?
Az sem látható még, mi van akkor, ha a nő már gyermeket nevel a házasságkötéskor. Ha mondjuk megszüli a másodikat, már gyűrűvel az ujján, az második gyermeknek számít,vagy elsőnek? Mindez nem kevés nőt érint: a KSH 2016-os adatai szerint az első házasságkötéskor a nők több mint 25 százalékának volt már gyereke – 3 százalékuknak legalább három. Az ígéret mindenesetre 10 milliárdos nagyságrendű tételt jelent az első évben a kamatpótlás miatt, később az új hitelek hasonló összegben hozzáadódnak.
Lakásárhoz szabták a csokot
A csok bővítésével jár, hogy a két gyermeket vállaló házaspárok maximum 22 millió, a 3 gyereket vállalók 35 millió támogatást kaphatnak, akár használt lakás vásárlására is. A lap szerint mindez csak követi az éppen a csok korábbi megjelenésével egekbe szökő lakásárakat, a forráshoz pedig azok jutnak könnyen hozzá, akiknek amúgy is volt pénzük. Elmaradt viszont a falusi csok bejelentése, aminek célja az lenne, hogy a kistelepüléseken tartsa a fiatalokat.
A falusi csok ráadásul magában nehéz ügy – teszi hozzá a lap– hiszen például a telekárak drasztikus emelkedése önmagában akadálya lehet a lakásvásárlásnak, márpedig kedvezményes hitelt arra nem lehet felvenni.
A lakhatási támogatásra 2019-ben már 228 milliárdot különítettek el – ez gyakorlatilag a csok, hiszen állami bérlakásépítési programról eddig sem esett szó, és most sem került be a gyermekvállalást segítő eszközök közé.
A kevesek adómentessége
Azok az asszonyok, akik legalább 4 gyereket szültek és nevelnek, mentesülnek az szja fizetése alól- ígérte a miniszterelnök. Ez azonban visszalépés ahhoz képest, hogy Magyar Idők októberben még arról írt, hogy a háromgyereks családokat érinti majd az szja-mentesség.
A családok nagyjából 15 százaléka nagycsalád – vagyis nevel 3 vagy annál több gyereket –, ám négy vagy több gyermeket a KSH 2016-os mikrocenzuson alapuló adatai szerint mindössze 29 ezer családban, 12 ezer élettársi kapcsolatban és 8 ezer egyedülálló nő mellett találunk.
Azt is valószínűsíthető, hogy ezekben a családokban (már ha kétszülős háztartásokról beszélünk) a fő kereső nem az anya – márpedig a lehetőség csak őket érinti. Az sem egészen világos, hogy ez mennyire sérti a nemi alapú diszkrimináció tilalmát – az egyéb családtámogatások nem az anyának, hanem az egyik szülőnek szólnak.
A KSH idézett adatsora szerint 2016-ban 725, legalább négy gyereket egyedül nevelő férfi volt az országban, ők elesnek a támogatástól.
A lap elemzése teljes terjedelmében ide kattintva olvasható el.