Csecsenföld;

Egy nyugdíjas asszonynak döntenie kellett: a számlákat fizeti be, vagy a gyógyszereit váltja ki

- Csecsenföld nem fizet a gázért

Oroszország-szerte óriási, behajthatatlan tartozásokat halmozott fel a lakosság. Ám a csapok elzárása néhol egyenlő a fagyhalálra ítéléssel.

Gáz van a gáz körül. Oroszországban ugyanis egyre többen vannak, akik nem képesek kifizetni gázszámlájukat. A Gazprom kimutatása szerint a felhasználók adóssága majdnem 138 milliárd rubel, ebből közel harmincnyolc milliárd a lakosságot terheli.

Valószínűleg még soha senkinek nem jutott eszébe az a pofon egyszerű megoldás, amit Csecsenföldön alkalmaznak. A Grozniji területi bíróság kötelezte az orosz Gazprom gázipari óriás helyi kirendeltségét, hogy engedje el a lakosság 2015 decemberéig felhalmozódott tartozását. Kilencmilliárd rubelről van szó. A csecsen ügyészség kezdeményezte a bírósági eljárást, azzal igyekezve alátámasztani a döntést, hogy megítélése szerint a közszolgáltatásokért járó befizetések terhei társadalmi elégedetlenséghez és utcai tiltakozásokhoz vezethetnek. Az orosz főügyészség azonban ezt a kezdeményezést megalapozatlannak és megengedhetetlennek mondta ki.

Ramzan Kadirov elnök cáfolja, hogy az adósság elengedéséről lenne szó, a bíróság szerinte csupán arra kötelezte a Gazpromot, hogy tegyen rendet az adósságfronton, mivel a társaságnak éveken keresztül még a fogyasztók számáról sem volt hiteles kimutatása. Ebben szerepet játszott, hogy a csecsen háborúk házak sokaságát semmisítette meg. Emberek haltak meg, akiket továbbra is fogyasztóként tartanak nyilván, nem beszélve azokról, akik elmenekültek a köztársaságból. Sokáig még gázórákkal sem látták el a fogyasztókat.

Ezek az érvek azonban nem hatnak azokra az oroszországi régiókra, amelyek a csecsen példára hivatkozva elkezdték követelni gáz-adósságaik elengedését. A lakosság tartozásai közül több mint 13 milliárd rubellel Csecsenföld áll az élen, Dagesztán 9 milliárddal, Kabardino-Balkaria 2,7 milliárddal, a Krasznodari terület 1,2 milliárddal és Ingusföld 1,1 milliárddal követi.

A csecsen példa végigviharzott az egész országon. A Szmolenszki terület helyi képviselői az ügyészséghez fordultak, hogy kövesse a csecsen példát. Egy nyugdíjas asszony példáján igyekeztek bemutatni, milyen helyzetbe sodródnak az emberek, amikor a gáz- és villanyszámla kifizetése vagy a gyógyszer kiváltása között kell választaniuk. Az asszony a gáz kifizetéséről mondott le, ezért kikapcsolták a szolgáltatást.

Csuvasföld államtanácsi képviselője is az ügyészséget szólította fel a behajthatatlan tartozások elengedésének előmozdítására. Ő is a szociális elégedetlenségre hivatkozott.

A Távol-Keleten, bármennyire is nagy a támogatás, az emberek itt sem képesek kifizetni egyre növekvő számláikat. Az ordító hidegben a Gazprom meg sem kísérelheti a gázszolgáltatás leállítását, mert ezzel fagyhalálra ítélné az embereket.

A Novaja Gazeta tudósítója tette fel azt a kérdést, miért Csecsenfölddel engedékenyebbek a hatóságok? Arra a 30-40 ezer felfegyverzett emberre hivatkozik, akik, ha egyszer megmozdulnak, nem érik be az egyszerű tüntetéssel. Az orosz kommentátorok egyike-másika érinti azt a kényes kérdést is, hogy a tartozásban érdekeltek között sok a muzulmán, ami akár vallási ellentéteket is szülhet.

Moszkvai szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy az adósságok elengedése együtt járna a közszolgáltatások színvonalának csökkenésével, márpedig a lakóházakban bekövetkezett sorozatos gázrobbanások, éppen ennek az ellenkezőjét követelnék meg. Ha a csecsen példa ragadós lesz, az mindenképpen rontana az amúgy sem rózsás helyzeten.

A magnyitogorszki lakóházban történt gázrobbanás 39 ember halálát követelte. Az életben maradottak elhelyezésére 900 millió rubelt fordítanak, amiből ötszázat a kormány tartalékalapjából fedeznek. Ennél is nagyobb feladat a lakóházak biztonsági ellenőrzése, a lepusztult berendezések lecserélése, egész hálózatok felújítása. Pont most, amikor országos méretet ölt a tartozások visszafizetésének megtagadása. Egyelőre nem látni, mindez mivel végződik. Az biztos, hogy szinte megoldhatatlan feladat elé állította a kormányt a kialakult helyzet. 

Állítólag tudták, hogy tilosban járnak, ezért maguktól visszamentek. Múlthéten egy macskamedve szökött meg ugyaninnen.