titkosszolgálat;Szaúd-Arábia;Jeff Bezos;

- A Trump-barát újság a nemi szervéről készült fotókkal zsarolja a világ leggazdagabb emberét

És már Jamal Khashoggi újságíró meggyilkolásával vádolt szaúd-arábiai titkosszolgálat is előkerült az ügyben.

Pillanatok alatt a világpolitikai színtérre keveredett át Jeff Bezos megzsarolásának ügye, írja a 444.hu. Az Amazon tulajdonosa és egyben a világ leggazdagabb embere egy blogposztban jelentette be, hogy egy ismert amerikai pletykalap ügyvédei azzal zsarolták meg, hogy ha nem állítja le a velük szemben indított vizsgálatot, akkor nyilvánosságra hozzák azokat a Bezosról készült meztelen fotókat, melyek a birtokukba jutottak.

A sztoriban rögtön megjelentek a politikai szálak: a Bezost betámadó lap a National Enquirer, melynek tulajdonosa Donald Trump amerikai elnök jóbarátja és támogatója, David Pecker. Visszatérő felvetés szerint a National Enquirer volt az, amely a kampány során jó pénzért megvásárolta, majd pedig eldugta egy fiókba azoknak a nőknek a sztorijait, akiknek viszonya lehetett Trumppal. Ezenkívül Trump közismerten ki nem állhatja Bezost, és tovább bonyolítja a dolgokat, hogy Bezos tulajdonában van az egyik legjelentősebb amerikai politikai sajtótermék, a Washington Post.

Ráadásul Bezos és a pletykalap csörtéje nem előzmény nélküli: korábban az újság azt is megírta, hogy a világ leggazdagabb embere megcsalta a feleségét, és ennek gyors válás lett a vége. A National Enquirer akkor Bezostól és szeretőjétől származó üzenetváltásokat tett közzé, Bezos pedig felbérelt egy biztonsági elemzőt, hogy kiderítse, hogyan keveredhettek ki az üzenetei. A lapot kiadó vállalat ettől gurult be, és kezdett el fenyegetőzni a meztelen fotókkal is.

Bezos biztonsági tanácsadója, Gavin de Becker egy tévéinterjúban azt fejtegette, hogy szerinte nem feltörték Bezos telefonját, hanem elképzelhető, hogy egy kormányszerv egyszerűen elfogta az üzeneteit. az egykori NSA-tisztből lett biztonságpolitikai elemző, John R. Schindler viszont arról írt az Observerben, hogy egyáltalán nem is biztos, hogy ez amerikai kormányszerv lehetett. Ahhoz ugyanis, hogy az NSA vagy az FBI hozzájuthasson Bezos üzeneteihez, bírósági felhatalmazás és valamiféle bűncselekmény gyanúja kéne, ráadásul az se jellemző, hogy ezektől a szervektől bulvárlapokhoz szivárogna tovább a megszerzett információ, írja Schindler, aki azzal kevéssé számol, hogy egy törvénytelen amerikai akció is állhat akár a háttérben.

Szerinte ehelyett érdemes lehet azoknak a külföldi titkosszolgálatoknak a környékén is körbenézni - például Szaúd-Arábiára ügyelve. A szaúdiak felvetése mellett több dolog is szól szerinte: egyrészt Bezos lapjának, a Washington Postnak volt újságírója Jamal Khashoggi, akit minden jel szerint a szaúdi koronaherceg utasítására gyilkolhattak meg tavaly Isztambulban. Ráadásul híressé vált blogposztjában Bezos is bedobta a szaúdi szálat, amikor arról írt, hogy Peckernek különösen fájtak a Washington Post szaúdi cikkei a közelmúltból, mivel voltak üzleti érdekeltségei az olajmonarchiában, és ezeknek ártottak ezek az írások.

Humanitárius katasztrófa fenyeget a polgárháború sújtotta ország délnyugati részén fekvő rukbáni menekülttáborban, ahová november óta most először jutottak el a segélyszállítmányok.