Novák Katalin Washingtonban járt, ahol republikánus törvényhozókkal, valamint az amerikai Egészségügy és Emberi Erőforrások Minisztériuma nemzetközi igazgatójával folytatott megbeszéléseket a két ország családpolitikai kérdésekben való esetleges együttműködéséről. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára az MTI-nek elmondta, tárgyalópartnerei "nagy érdeklődést tanúsítottak a magyar családpolitika iránt, elismeréssel adóztak az értékalapú rendszernek."
Novák kiemelte, márciusban egy washingtoni konferencián részletesen is ismertetik majd, Magyarország milyen módokon igyekszik támogatni a családokat és a gyermekvállalást, vagy, hogy a családi értékek miként jelennek meg a hazai oktatásban.
Ezt a - lássuk be, nem túl izgalmas - hírt csak azért idéztük, mert a fentiek tükrében még abszurdabbá válik az a történet, amely arról szól, hogyan szúr ki a honi rendszer azokkal, akik hitelt adva a "mindent megteszünk a családokért" szólamoknak egyetemistaként is gyermeket vállalnak - hogy aztán a várt segítség helyett - szinte - semmit ne kapjanak.
A cikkből kiderül, Biankának szeptemberben egyetemistaként született gyermeke, ezt követően be is adta a szükséges papírokat az anyasági támogatáshoz, a családi pótlékhoz, a csecsemőgondozási díjhoz (csed) és a diplomás gyedhez. Ezek közül csak az anyasági támogatást (egyszeri juttatás, az öregségi nyugdíjminimum 225 százaléka, azaz 64125 forint), és a családi pótlékot (havi 12200 forint) kapta meg.
A csedet nem kapta meg és a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) arról tájékoztatta, hogy a gyermek kétéves koráig diplomás gyedre se számítson, legfeljebb gyesre. Ami nagyon nem mindegy, hiszen havi több mint 52 ezer forint a különbség: a gyes összege nettó 25650 forint, a diplomás gyedé pedig idén nettó 78225 forint.
A portál igyekezett utánajárni a dolgoknak, és a Magyar Államkincstár (MÁK) válaszai nyomán arra jutott, hogy
Ami a csedet, azaz a csecsemőgondozási díjat illeti, az úgynevezett "biztosítási jogviszonyhoz kötött ellátás", márpedig a tanulók, hallgatók a törvény szerint ugyan egészségügyi szolgáltatásra jogosultak (azaz társadalombiztosítási jogviszonyuk rendezett), ez mégsem egyenlő azzal, hogy biztosítottak. A csedet így csak azok kaphatják, akik a gyermekük születését megelőző 2 évben legalább 185 napot munkaviszonyban töltöttek, azaz ebből a körből az egyetemi tanulmányaik alatt, vagy röviddel azután szülő kismamák kiesnek.
A 24.hu olvasójának története a diplomás gyednél kezd igazán érdekes lenni, hiszen az egészségbiztosítási alap (NEAK) ezt két indokkal is megtagadta tőle - a MÁK mostani tájékoztatása szerint jogtalanul. A NEAK ugyanis először azt mondta, a diplomás gyedet csak magyar nyelvű képzésben résztvevők kaphatják (Bianka a tanulmányai nagy részét angol nyelven végezte), de kiderült, az egészségbiztosítási törvényben az áll, csak a külföldi állampolgárok számára hirdetett, idegen nyelven folyó képzés jelent kizáró tényezőt, így ebben a konkrét esetben nem lehetne megtagadni a támogatás folyósítását.
Mint ahogy a NEAK által felhozott másik érvet, jelesül, hogy aki csedre nem jogosult, az diplomás gyedet se kaphat, is cáfolta a MÁK, azt egyszerűen "téves információnak" titulálva.
Ahogy a 24.hu cikke is megjegyzi, ha Bianka nem elég agilis, simán bukta volna a diplomás gyedet is. És alighanem sokan jártak már hasonló cipőben, akik így a portál számításai szerint durván egymillió forintot veszthettek másfél év alatt.
Mindezt tehát többek közt a Családok évében. Talán nem tévedünk, ha azt írjuk, aligha ez az, amire - Novák Katalin fenti szavaira emlékezve - még Amerikában is elismerősen csettintenek. Ezek után pedig külön érdekes, mi hangzik majd el Orbán Viktor miniszterelnök vasárnapi évértékelőjének, amelynek középpontjában a Magyar Nemzet szerint a családok védelme áll majd. Az Index a kormányközeli médiumok értesülései között szemezgetve, illetve a közelmúltbeli nemzeti konzultáció kérdéseiből következtetve olyan intézkedéseket vizionál, mint:
5-10 millió forintos, „kamatmentes életkezdési kölcsönt" kapnának a fiatal házaspárok
a háromgyerekes anyák egész életükre mentesülhetnek a jövedelemadó-fizetés alól
bevezetnék a „főállású anyaság” intézményét, ami valószínűleg a négy vagy annál több gyereket nevelő anyákra lenne érvényes
valamilyen új formában támogatnák a gyereküket nevelő nők munkába állását, ami jelentheti az atipikus foglalkoztatási formák támogatását, a kisgyerekes anyákat fölvevő cégek adókedvezményét vagy támogatását
több támogatást adnának a beteg gyermeküket nevelőknek
és ezzel párhuzamosan kétharmadosra változtatnák a családtámogatásokra vonatkozó törvényeket, hogy azokat egy nem fideszes kormány a jövőben ne tudja egyszerűen visszavonni
A portál szerint ugyanakkor kevésbé várható, hogy az állam olyan nagy rendszerek átalakításával próbálja elérni a kormányzati kommunikáció számára oly hangsúlyos demográfiai trendfordulatot, mint az oktatás és az egészségügy - pedig kutatások szerint mindkettő nagyon sokat számítana.