"Aggodalommal és megdöbbenéssel figyeljük az Innovációs és Technológiai Minisztérium lépéseit" - olvasható az MTA Lendület-programjának csoportvezetői által aláírt nyílt levélben. Egyenesen Orbán Viktorhoz fordult a közel száz aláíró. Arra kérik a miniszterelnököt, szólítsa fel Palkovics Lászlót, hogy a magyar tudományosságot érintő alapvető változásokat az MTA vezetésével együttműködésben folytassa.
- próbálkoznak érvekkel jobb belátásra téríteni a döntéshozókat. Mint írják, az innovációs potenciál fejlesztésének kulcsa az alapkutatási támogatások szélesítésében és kiszámíthatóságában, és a magyar tudományosság itthontartó erejének növelésében rejlik. Azt is hozzáteszik, egyenesen a kormány sokat hangoztatott piacbarát szempontjaira válaszul:
Az alapkutatás, vagyis a felfedező kutatás szerintük az a termékeny talaj, amelyből a magyar szabadalmak és start-up vállalkozások "szárba szökhetnek, és amelyben a hazai innováció mély és tartós gyökereket ereszthet, hiszen az alapkutatás termeli ki azt a szakembergárdát és azokat a felfedezéseket, amelyekre bármilyen fejlődés és innováció épülhet". Mindezért
A Lendületről azt írják a levél aláírói: ez segítette őket, hogy fiatal kutatókként külföldről hazatérve, vagy a programnak köszönhetően itthon maradva megszerzett tudásukat Magyarországon kamatoztassák. Ám a Palkovics-féle átalakítások miatt egyre többen kényszerülnek megfontolni, hogy külföldön folytassák munkájukat. A programot 2009-ben indította az MTA, és több mint 150 kutatócsoport jött létre ennek köszönhetően.