Századvég;

- A britek parlamenti kódexe a hatalmaskodás elkerülésére koncentrál, Kövér szabályzata a képviselői jogok csonkolására

Jelentősen szűkítené a parlamenti és az EP-képviselők jogait az a tizenkét oldalas törvényjavaslat, amely a kormányközeli Századvég Alapítvány honlapján jelent meg.

A tanulmányban az Index gyűjtése szerint például szerepel, hogy a képviselők „nem kérhetnek ki nemzetbiztonsági szempontból fontos titkos dokumentumokat, és nem szolgáltathatnak részükre semmilyen információt ilyen iratokból.” Azt is írták, hogy a közrend elleni bűncselekmények megakadályozásával kapcsolatos országgyűlési képviselői felelősséget, illetve az ilyen cselekményekben történő részvétel tilalmát explicit módon rögzíteni kellene.”

A kódex külön kitér az EP-képviselőkre. Megemlítik például, hogy „az úgynevezett Sargentini-jelentést – amely számos durva valótlanságot és félinformációt tartalmaz – több magyar ellenzéki EP-képviselő is megszavazta, amely aktussal a magyar emberek markáns többsége szerint elárulták a hazájukat".

A kormány agytrösztjének javaslata nyíltan reagál az aktuálpolitikára is. „Megállapítható, hogy – akár 2018. december 12-én az Országgyűlésben, akár később az MTVA-székháznál – a képviselői hatalmukkal, illetve a mandátumuk nyújtotta védelemmel akartak visszaélni egyes képviselők".

Azt viszont nem említik, hogy milyen szankciókat szabnának ki a „renitens” képviselőkre, ahogy arról sem: ki döntene a retorziókról. Az ezt firtató kérdésünkre nem kaptunk választ a Századvégtől. Mindenesetre az Index úgy tudja, hogy a Fidesz-frakció háttéranyagként kezeli a javaslatot, a parlament tavaszi ülésszakában pedig tárgyalnak és elfogadnak egy hasonló kódexet.

Az EP érvényben lévő működési szabálya egyébként– amelyet január végén módosítottak – nem analóg a magyar ötleteléshez. E szerint ugyanis az európai parlamenti képviselőknek tartózkodniuk kell a “nem megfelelő viselkedéstől” (például plakát felmutatásától az ülésteremben), a “sértő nyelvezettől” (például a sértegetésektől, a gyűlöletbeszédtől) és a lelki vagy szexuális zaklatástól. Nem akadályozhatják a parlamenti munka zökkenőmentes végzését, a biztonság és a rend fenntartását. Az előírások betartására a képviselőknek írásban kell kötelezettséget vállalniuk. Akik ezt nem vállalják, nem tölthetnek be magas pozíciót. A módosítás arról is rendelkezik, hogy a jogalkotás kulcsszereplőinek kötelezően nyilvánosságra kell hozniuk a lobbistákkal lezajlott összes találkozójukat.

A britek segítségként használjákA brit parlamenti etikai kódex deklarált célja, hogy segítsen a képviselőknek a Házzal, választópolgáraikkal és az egész társadalommal szemben fennálló kötelezettségeik teljesítésében. A "normákhoz" való ragaszkodást a politikusok iránti bizalom feltételének tekintik. A felsorolt viselkedési irányelvek nagyon általánosak, magasztosak, nem térnek ki kifejezett tiltásokra.
Minden parlamenti ciklusban, azaz az elmúlt évtizedben háromszor, utoljára 2018. júliusában frissítették fel a világszerte a parlamentek mintaképének tekintett Westminsterben az alsóházi képviselők felelősségeit összefoglaló Code of Conductot, melyhez külön szabálygyűjtemény is tartozik. Utóbbi részletesen tartalmazza a honatyák pénzügyi fegyelmére vonatkozó kötelezettségeket, külső megbízásaik regisztrálásának és jövedelmük bevallásának rendjét, egyben korlátozza lobbizásukat. Reputációjukkal ellentétben a parlament tagjait gyakran kapta rajta és szégyenítette meg a média, amikor visszaéltek a hivatalból nekik járó anyagi előnyökkel, kicsinyes célokra fordítva reprezentációs költségkeretüket. A múlt év júliusában elfogadott módosítások értelmében új, a kor szellemét tükröző vonásként a parlament etikai “komisszára” felhatalmazást kapott arra, hogy mindenféle hatalmaskodási, zaklatási és szexuális molesztálási panaszt kivizsgáljon. A közvéleményt ugyanakkor zavarja, hogy a gyakran hangoztatott “átláthatósággal” szembeszállva a vizsgálatokat titkosan folytatják le. A hivatalos magyarázat szerint a “bizalmas” kezelés a bejelentők védelmét szolgálja. Az alsóház tory vezetője, Andrea Leadsom előrelépésként értékelte az új etikai kódexet, emlékeztetve arra, milyen sok zaklatási ügy rázta meg a parlamentet, többek között két minisztert lemondásra kényszerítve. A hivatali feladataik ellátása közben fizetett szexuális szolgáltatásokat igénybe vevő politikusok is repülhetnek a jól ismert zöld padsorokból.
R.Hahn Veronika London R.Hahn Veronika (London)

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetője állítólag egy közvetítő révén üzent a Magyar Tudományos Akadémiának.