GDP;növekedés;előrejezés;

- Megtorpan a magyar növekedés, legalábbis az Európai Bizottság szerint

Idén és jövőre lelassul a gazdasági növekedés, az infláció pedig 3 százalék körül stabilizálódik Magyarországon. Az Európai Bizottság (EB) téli előrejelzése alapján a 2019-re jósolt 3,4 százalékos teljesítménybővüléssel még mindig az EU tagállamok élmezőnyéhez fogunk tartozni. Az EU28-akra vonatkozó helyzetjelentés az egész régiónak mérsékelt növekedést jósol, és leszögezi, hogy a kilátásokat nagy bizonytalanság övezi. Az uniós GDP előre jelzett növekedését is lefelé módosította a Bizottság: 2019-re 1,5, 2020 ban pedig 1,6 százalék bővülést vár. Az őszi előrejelzésben ezek a számok még rendre néhány tizeddel magasabban álltak.

Magyarország tavaly főként a fokozódó  belföldi kereslet miatt tudta kivédeni, hogy a romló nemzetközi környezet itt is éreztesse hatását — áll az országértékelésben. A GDP-növekedés a 2017-es 4,1 százalékról 2018-ban közel 5 százalékra gyorsult. Ezzel a gazdasági bővülés eljutott a maximumra, miközben az export továbbra is mérsékelt marad. A várakozások szerint a növekedés üteme 2019-ben 3,4 százalékra, 2020-ban pedig 2,6 százalékra esik vissza.

A beruházások minden ágazatban gyorsan nőttek, amit a magas kapacitáskihasználtság, az ingatlanpiac fellendülése és a gazdasági növekedést támogató költségvetés is segített. Az előrejelzések szerint a következő években a befektetések GDP-hez viszonyított aránya magas szinten fog stabilizálódni az uniós források felhasználásának tetőzése, és az új lakások vásárlására bevezetett áfacsökkentés kivezetése után is.

A magánfogyasztás növekedését a robusztus munkaerőpiac, az erős fogyasztói bizalom és a hitelezési feltételek könnyítése segítette. A foglalkoztatás új rekordokat ért el, a munkaerőhiány és a minimálbér-emelés tovább növeli a reálbéreket. Miután a gazdaság felszívja a munkaerő-tartalékot, mérséklődik a foglalkoztatás bővülése és lassul a jövedelmek emelkedése, ami viszont visszafogja a fogyasztást - véli az EB.

A belföldi inflációs nyomást a külső tényezők részben ellensúlyozzák. Az erőteljes kereslet- és munkaerőköltség-növekedés táplálja a maginflációt, de az alacsony olajár várhatóan 2019-ben és 2020-ban is 3 százalék körüli stabilizálja a teljes fogyasztói árindexet — állítja előrejelzésében az Európai Bizottság. 

Ugyanaz a cég intézi a repülőjegy foglalásokat és az ezzel kapcsolatos ügyintézést, mint az elmúlt években.