;

magyar férfi kézilabda-válogatott;Csoknyai István;Marosi László;Vladan Matics;

- Napirenden a kapitánykérdés

A Magyar Kézilabda Szövetség elnöksége március elején dönt arról, hogy folytathatja-e a munkát a férfiválogatott élén a két tréner, Csoknyai István és Vladan Matics.

Január 31-én lejárt a tavaly novemberben kinevezett Csoknyai-Matics páros megbízatása, azaz elvben kapitány nélkül maradt a legközelebb az Oroszország elleni, áprilisi páros Európa-bajnoki selejtezőn pályára lépő nemzeti csapat. Noha a hazai szövetség (MKSZ) tartós megoldást remélt a Balatonfüredet irányító Csoknyai és a Tatabányát felkészítő Matics kinevezésétől, a „kapitánykérdés” azt követően került ismételten napirendre, hogy a csapat a januári, dán-német közös rendezésű világbajnokságon képtelen volt elérni a célját, azaz nem jutott be a legjobb hét közé, így lemaradt az olimpiai kvalifikációs tornáról.

„Legkésőbb március elején ül össze és értékel a szövetség elnöksége, napirenden lesz a férfiválogatott szövetségi kapitányainak beszámolója és a vb értékelése, akkor születik döntés” – válaszolta lapunk megkeresésére kedden a Magyar Kézilabda Szövetség férfiszakágért felelős alelnöke, Marosi László.

A reális eredményként, ám a 2020-as, tokiói álmok miatt mégis kudarcként elkönyvelt, tizedik helyezéssel végződő vb-szereplést követően megoszlottak a vélemények az edzők, s úgy általában a hazai szakmai közeg felelősségéről. A napokban ugyanakkor az együttes és a MOL-Pick Szeged egyik erőssége, a tavalyi év legjobb magyar férfijátékosának választott Bodó Richárd határozottan kiállt Csoknyai István és Vladan Matics mellett. 

„Ez volt a negyedik világversenyem a válogatottal és a negyedik kapitány ült a kispadon. Ez nagyon rossz, mert állandóan újra kell tervezni és más munkát, taktikát kell megszoknunk. Éppen ezért remélem, hogy a Csoknyai-Matics páros marad a válogatott élén” – jelentette ki a játékos a szegedma.hu-nak adott interjúban, amely után adta magát a kérdés: az MKSZ elnöksége kizárólag a felkészülési időszak és a vb tapasztalatai alapján dönt, esetleg meghallgatja a kerettagokat is?

„Az eddig látottak alapján fogunk dönteni – felelte érdeklődésünkre Marosi László. – Továbbra is az a cél, hogy hosszú távra szóló megoldás szülessen. Az utóbbi időkben sajnos ez nem így sikerült, de ez sok mindennek a függvénye volt. Ha bármikor úgy adódik, kénytelenek vagyunk reagálni, mint ahogy azt az elmúlt időszakban is megtettük.”

Miközben még mindig kicsit a „sebeit nyalogatja” a magyar férfi kézilabdázás, a szakág elitje lassacskán újraéled téli álmából: a Telekom Veszprém és a MOL-Pick Szeged például a hétvégén folytatja szereplését a Bajnokok Ligája csoportkörében. Az Eb-selejtezőcsoportjában két forduló után két győzelemmel álló nemzeti csapat már az elnökségi ülés után, áprilisban, valamint júniusban is két-két mérkőzést játszik majd, sorrendben Oroszország (kétszer), Szlovákia és Olaszország lesz az ellenfél.

A válogatott esetében már csak az a kérdés: vajon ki fogja, kik fogják összeállítani a csapatot?

A kapitány(ok) döntenek Nagy LászlóékrólA válogatottságot korábban lemondó, a világbajnoki szereplést viszont  vállaló Ilyés Ferenc és Nagy László a szövetség kérésének megfelelően a vb-selejtezők hajrájában csatlakozott ismét a csapathoz, ezért Marosi Lászlótól megkérdeztük: az MKSZ az Eb-kvalifikációra vonatkozóan is tárgyal a folytatásról a rutinos játékosokkal? „Első lépésben a következő időszak szakmai irányítóit kell majd megneveznünk, velük lehet egyeztetni majd arról is, hogy kire tartanak igényt” – reagált az alelnök.
Húsz év, tíz edzőHajdu János, Skaliczki László, újra Hajdu János, Csoknyai István (először), Mocsai Lajos, Talant Dujsebajev, Xavier Sabaté, Ljubomir Vranjes, Csoknyai István (másodszor) és Vladan Matics – íme, azon trénerek névsora, akik 1999 óta a férfiválogatott szövetségi kapitányai lehettek. A 2014 és 2018 között favorizált külföldi irány után az MKSZ célja Csoknyai és Matics novemberi kinevezésekor bevallottan az volt, hogy újra magyar szakemberek kezébe adja az irányítást – kérdés, mi lesz az új irány, ha lesz egyáltalán.