négynapos munkahét;

Illusztráció

- Még a környezetnek is jót tenne a négynapos munkahét

A munkavállalókon és a termelékenységen kívül a környezetnek is jót tenne a négynapos munkahét bevezetése - derült ki egy brit tanulmányból.

Nincs kapcsolat a ledolgozott órák száma és a termelékenység között.- derül ki a Think tank Autonomy nevű cég által készített elemzésből.

Németországban az emberek átlagosan kevesebbet dolgoznak, mint Nagy-Britanniában, de ezt nem tükrözik a két ország termelékenységéről szóló adatok. Mexikóban és Görögországban pedig ugyan több a munkaórák száma, mint Nagy-Britanniában, ez nem párosul nagyobb hatékonysággal - írta a G7 a Bloomberg cikke alapján.

A tanulmány szerint a túl sok munka rombolja az emberek fizikai és lelki állapotát, és észre kellene venni, hogy a fenntartható jövőnek nem a több munka, hanem a munkaidő kollektív csökkentése az alapja. A rövidebb munkaidő csökkentené a szén-dioxid-kibocsátást is, hiszen az embereknek kevesebbet kellene ingázniuk. 

Az elemzés szerint Nagy-Britanniában 8-ról 14-re kellene emelni az ünnepnapok számát, ahogy az van Spanyolországban és Máltán, (Magyarországon 11 van), és egy minisztérium felállítását is javasolják, amely a 2025-ig megvalósuló négynapos munkahétre való áttérést felügyelné.

„Egyre többen értenek egyet azzal, hogy az azonos fizetésért végzett kevesebb munka része kell legyen az új brit gazdasági modellnek, a dolgozókkal kötött új alkunak.”- mondta Kyle Lewis, a Think tank Autonomy társigazgatója.

Nő a bolti dolgozók fizetése, ahol nincs megegyezés, ott sztrájkhelyzet alakult ki. Az ágazat létszámhiányát enyhítik az érkező ápolók, rendőrök és gyári munkások.