A várakozásokhoz képest komoly sikert hozott az előválasztás – mondta a Népszavának Tóth Csaba, az előválasztás megszervezésében résztvevő Republikon Intézet stratégiai igazgatója. Szerinte dacára annak, hogy sokáig úgy tűnt, kicsit hirtelen jött létre az előválasztás, a folyamat jól vizsgázott: voltak jelöltek, volt értelmezhető kampány, vitafórumok, médiaérdeklődés, a választók megismerhették a két jelöltet.
"Szerencsére nem teljesültek ugyanakkor a folyamat „Fideszes meghekkelésével” kapcsolatos félelmek”, a jelöltek pedig nem egymással foglalkoztak, nem volt személyeskedő a kampány, de voltak értelmezhető különbségek - fogalmazott. "A baloldal végre úgy érezhette, valamit jól csinál. A tavalyi parlamenti obstrukció után az ellenzék új eszközökkel kísérletezik, látható, hogy ez egy máskor is használható eszköz lehet" - tette hozzá Tóth Csaba.
A szakember szerint ugyan eredetileg a parlamenti választásokra találták ki az előválasztást, akár az őszi önkormányzati választások előtt is lehet majd alkalmazni olyan helyeken, ahol nem egyértelmű, hogy ki lehet a helyben legesélyesebb ellenzéki jelölt. Ettől függetlenül nem számít túl sok helyi előválasztásra majd.
A részvétel minden várakozást felülmúl, ez pedig minden eddiginél erősebb legitimációt jelent a győztes jelöltnek. A sok szavazat azt a kérdést is felveti, lesz-e egyáltalán második forduló. Nagyon fel kell kötnie a nadrágját annak a jelöltnek, aki egy ilyen támogatottsággal versenyezni akar – mondta lapunknak Pulai András.
A Publicus Intézet vezetője szerint a jelölti vitákban mind Horváth Csaba, mind Karácsony Gergely kompetenciát mutatott, a vetélkedés így elsősorban karakterverseny volt. "Látható, hogy a választók a kompromisszumképesebb, a kevésbé harcos jelöltet preferálták, de ez nem jelenti azt, hogy a másik karakterre nincs szükség a NER lebontásában", fogalmazott, hozzátéve, hogy Karácsony Gergely és Horváth Csaba így inkább „komplementer karakterek”. - A legnagyobb nyertesei az előválasztásnak a budapestieknek, mert megmutatták, hogy ha van konkrét helyzet, felállnak és szavaznak - mondta.
Várakozáson felülinek minősítette a részvételt Böcskei Balázs is. Az IDEA intézet igazgatója szerint ez elsősorban az MSZP és a DK budapesti mozgósító erejét bizonyítja. - A Demokratikus Koalíció kiállt Karácsony Gergely mellett és a számok azt mutatják, az MSZP szavazói sem feltétlenül Horváth Csabát támogatták - mondta. Mivel az előzetes felmérések mindenhol azt mutatták, hogy Karácsony Gergely jóval népszerűbb, Böcskei Balázs szerint papírforma eredmény született. - Kérdés ezek után, hogy lesz-e második forduló. Bár a felek megegyeztek ebben, de a mai tudásunk szerint nincs olyan felmérés, ami azt mutatná, hogy Puzsér Róbert népszerűsége megközelítené Karácsony Gergelyét - tette hozzá Böcskei Balázs.