Magyar Helsinki Bizottság;MTI;

- Helyre kell igazítania a valótlan állításokat az MTI OS-nek

A Kúria is a Magyar Helsinki Bizottságnak adott igazat az ügyben.

A szerdán kézbesített felülvizsgálati ítélet fenntartotta a jogerős döntést, és ezzel eldőlt, hogy mindenféle felelősség nélkül az MTI Országos Sajtószolgálata (OS) sem terjeszthet valótlan tényeket – közölte honlapján a Magyar Helsinki Bizottság.

A közleményben felidézik: még 2017 decemberében indítottak sajtó-helyreigazítási pert az MTI OS által közzétett, a Kormányzati Kommunikációs Központtól származó „hazug és sértő közlemény” miatt. A Fővárosi Törvényszék tavaly januárjában meghozott elsőfokú ítéletében megállapította, hogy az OS-en közzétett közleményekért az MTI is felelősséggel tartozik, és valótlan közlemények esetén helyreigazításra kötelezhető. A később másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla ezzel egyetértett, és helyreigazításra kötelezte a közmédiát, akik ezt követően a Kúriától kérték a precedens értékű ítélet felülvizsgálatát.

Hangsúlyozták, hogy az elmúlt időszakban az MTI OS megtagadta bizonyos közlemények közzétételét.

Gyakran arra hivatkozott, hogy a közlemény közzétételével sérülne valakinek a személyiségi joga. Erre került például sor, amikor a közleményben a közmédiát, a miniszterelnököt, Mészáros Lőrincet, Habony Árpádot vagy Tiborcz István érte volna – az MTI szerint személyiségi jogot sértő – kritika. Ugyanakkor, ha a kormánynak nem kedves szereplőkről van szó, már nem ilyen finnyás az MTI OS – a Helsinki Bizottsággal kapcsolatos képtelen vádakat tartalmazó közleményeket is simán átengedte az állami sajtószolgálat. Így tett tavaly december 8-án is, amikor a Kormányzati Tájékoztatási Központ kommünikéjét közölte, amit átvett az anyacég, az MTI is, és rá hivatkozva közölt számos más sajtóorgánum” – emelte ki a jogvédő szervezet.

Hozzátették, hogy az MTI úgy tartotta, és a saját szabályzata is úgy szól, hogy ha az OS szűrőjén átment hírek közzétételével („esetleg”) valótlan tényeket híresztelne, azért helyreigazítási kötelezettséggel nem tartozik, mert a közleményeket nem ők írják.

A Helsinki Bizottság álláspontja szerint ugyanakkor az lehetetlen, hogy az MTI egyrészt válogat az OS útján közzétehető közlemények között, másrészt a döntéseiért semmilyen jogi felelősséget nem visel. Ha már »cenzúrázza« a közleményeket az MTI OS, akkor a valótlan tényeket tartalmazó közleményeket legyen köteles helyreigazítani” – fogalmaztak.

A jogvédő szervezet azt írta, az MTI álláspontja szerint – mivel nem ők írják a közleményeket – nem végeznek szerkesztést sem, az pedig jogilag feltétele a helyreigazítási szabályok alkalmazhatóságának. Csakhogy – érvelt a Helsinki Bizottság – a törvény szerint a szerkesztői felelősség a médiatartalom kiválasztása és összeállítása során megvalósuló tényleges ellenőrzésért való felelősséget jelenti.

 

Azonban a Kúria tegnap közölt ítéletében megerősítette, hogy az MTI Országos Sajtószolgálata szerkesztést végez, így a valótlanul híresztelt tényeket köteles helyreigazítani – tette hozzá a Magyar Helsinki Bizottság.

Nyereményeket ígérnek, hogy személyes adatokhoz jussanak.