Jobbik-Konzervatívok;Állami Számvevőszék;Domokos László;támogatások;Momentum;

Domokos László, az ÁSZ elnöke, korábbi fideszes országgyűlési képviselő

- Több mint 800 milliót vont el ellenzéki pártoktól az ÁSZ

A legnagyobb csapást a Jobbikra mérték az állami támogatások felfüggesztésével, de rájár a rúd a Párbeszédre és a Momentumra is. A hangsúlyozottan apolitikus, volt fideszes vezette Számvevőszék eddig csak a kormánypártoknál talált mindent rendben.

A 2018-as választási kampány után az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2019-ben is ott folytatja, ahol abbahagyta.

Néhány hónappal az Európai Parlamenti választások előtt kezdeményezték a Momentum és a Párbeszéd állami támogatásának felfüggesztését, és nagyon úgy néz ki, hogy a Kétfarkú Kutyapárt is hasonló ösvényre lép, miután az ÁSZ megállapította, hogy a "tiltott támogatásra vonatkozó finanszírozási tilalmak betartása nem volt átlátható és elszámoltatható". A Fidesz és a KDNP gazdálkodásában eközben mindent rendben találtak – írja az Index.

Mivel nehéz követni, hogy melyik pártnál mekkora értékű szabálytalanságokat tárt fel a számvevőszék, a portál összegezte, hogyan teljesített eddig ezen a téren a Fidesz korábbi országgyűlési képviselője által vezetett szervezet. 

Az ÁSZ hivatalosan nem bírságol vagy büntet, ugyanakkor 2014. január 1. óta megállapíthatja, hogy egy párt mennyi tiltott támogatást fogad el. 

2014 óta az ÁSZ nyolc esetben állapított meg tiltott vagyoni támogatást, az alábbi értékekben: 

• MSZP: 5,07 millió forint

• Jobbik: 331,6 millió

• DK: 8,24 millió 

• Együtt: 9,7 millió

• LMP: 4,42 millió 

• Liberálisok: 6,2 millió 

• Párbeszéd: 7,5 millió 

A fenti összegek ráadásulé duplázódnak, mivel a törvény szerint az ÁSZ által megállapított tiltott támogatást nemcsak be kell fizetnie a központi költségvetésbe, hanem ugyanennyivel kell csökkenteni az adott pártok állami támogatását is.

Így járunk 745,5 millió forintnál, de ehhez hozzá jön még, hogy az LMP-hez tartozó Ökopolisz Alapítványnál egyszer 4,5 millió forint külföldről érkező támogatásnál találtak szabálytalanságot, a Párbeszédhez kapcsolódó Megújuló Magyarországért Alapítványnál pedig 2,8 millió forint értékben. Az ÁSZ szerint az alapítványok esetében is egyrészt be kell az említett összegeket be kell fizetniük a költségvetésbe, és ugyanennyivel csökkentik a következő negyedévben a támogatásukat. Ezekkel együtt már 760 millió forintnál tartunk. 

De ha hozzászámoljuk még, hogy az ÁSZ kezdeményezte a Párbeszéd és a Momentum első negyedéves támogatásának kifizetésének felfüggesztését, akkor tovább nő az összeg. A Párbeszédnek 23, a Momentumnak pedig 33 millió forintot kellett volna megkapnia, ami azt jelenti, hogy különböző tételekben 

az Állami Számvevőszék eddig 816 millió forint értékben tárt fel szabálytalanságokat az ellenzéki pártoknál, miközben a Fidesznél és a KDNP-nél mindig mindent rendben talált.

A pillanatnyi állás egyébként hamarosan változhat – írja a lap, a Népszava értesülésére hivatkozva, mely szerint a Jobbik feje felett egy további 100 milliós büntetés lebeg. 

A cikkel kapcsolatban az Állami Számvevőszék közleményt adott ki. Azt írták, ellenőrzései során az ÁSZ nem szab ki „bírságot” vagy „büntetést”, hanem alapvetően azt értékeli, hogy a döntő mértékből közpénzekből működő pártok igazolják-e a rájuk vonatkozó törvényi előírások betartását, a közpénzek szabályszerű felhasználását. "Az Állami Számvevőszék leszögezi, hogy számára nem léteznek ellenzéki vagy kormánypártok, kizárólag ellenőrzött szervezetek vannak, amelyek gazdálkodását a törvényi előírások szerint ellenőriznie kell" - közölték. Azt is írták, az ÁSZ független a pártpolitikától, nem vesz részt a pártpolitikai küzdelmekben, ellenőrzési tevékenysége során nem mérlegel pártpolitikai szempontokat.

Ezzel kapcsolatban azt azért érdemes megjegyezni, hogy amíg az ÁSZ sorra bünteti az ellenzéki pártokat, addig a Fidesz és a KDNP gazdálkodásában nem talált kivetnivalót. Sőt, szerintük a két kormánypárt biztosította a közpénzek felhasználásának átláthatóságát.

Az LMP és a Jobbik kitárt karral siet egymás felé.