Tarlós István főpolgármester kerekasztal-megbeszélést hívott össze a bulinegyed miatt egy helyi civil közösség, az Élhető Erzsébetváros Egyesület kezdeményezésére. Garai Dóra, az Élhető Erzsébetváros Egyesült alapítója ezzel kapcsolatban az Indexnek azt mondta: a megbeszélésen, amelyen a kerület az aljegyzővel és egy hatósági irodavezetővel képviseltette magát,
A Főpolgármesteri Hivatal részéről Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes, Németh László, a hivatal városigazgatás főosztályának vezetője, valamint Hermann Gábor, a Fővárosi Önkormányzat rendészeti igazgatóságának szolgálati igazgatóhelyettese is jelen volt, a civilek szerint márpedig javaslatuk a kereskedelmi törvény módosítására vonatkozóan sem ütközött elutasításba, sőt, egy terézvárosi nyitvatartási rendelet mintájára készülő kerületi szabályozás is szóba került.
Úgy tűnik tehát, hogy a főpolgármester lépni kíván a bulinegyed ügyében. Vélhetően azért, mert kampány van. A voksmaximalizálási gyanút támasztja alá, hogy a helyi szórakozóegységek miatt 2017 óta aktívan tiltakozó civilek többször kérték a fideszes város- és kerületvezetést, hogy álljanak velük szóba, ám a 2017-es fővárosi közmeghallgatáson Tarlós ezt még visszautasította).
Az érdekek összehangolása
Karácsony Gergely, a Párbeszéd főpolgármester-jelöltje ezzel kapcsolatban megkeresésünkre közölte: Tarlós Istvánnak már rég lépnie kellett volna az ügyben, és kezdeményezni egy olyan együttműködést, partneri viszony kialakítását, melynek során leültetik a különböző feleket és közös megoldásra jutnak.
Karácsony Gergely programjában szerepel az „éjszakai polgármester” tisztsége is: mint mondta, nagyon sok nyugat-európai városban vannak ezzel kapcsolatos megoldások. A lényeg az, hogy ez
És a jelek szerint igény lenne egy ilyen "harmóniateremtőre": a Pulzus azt mérte, hogy az emberek nagyobb része, egész pontosan
58 százalék
Kiemelte, hogy meg kell próbálni olyan irányba vinni a turizmust, ami a helyben lakók számára nem jelent elviselhetetlen terheket, és például a bulinegyed esetében el kell érni azt, hogy egyre inkább a kulturális turizmus legyen meghatározó.
A Párbeszéd társelnöke, Zugló polgármestere arról is beszélt: ez az intézkedés a helyi konfliktust tudja orvosolni. Azonban Budapestnek kell, hogy legyen turisztikai stratégiája, ami jelenleg gyakorlatilag nincs. Ennek pedig azt kell céloznia, hogy a Budapestre érkező idegenforgalom a város legkülönbözőbb területein jelenjen meg.
Nemrég Prágában vezették be a tisztséget
A cseh főváros önkormányzata múlt hétfőn Jan Sternet nevezte ki „éjszakai polgármesternek”, aki munkatársaival – elsősorban a belváros és a városi rendőrség képviselőivel együtt – a cseh főváros éjszakai életének a problémáival fog foglalkozni.
A sajtó szerint a lakosságot leginkább a rendkívül zajos éjszakai élet, a bárok és a vendéglők körüli szakadatlan mozgás zavarja. Hana Trestíková városi tanácsos az MTI összefoglalója szerint a döntéssel kapcsolatban közölte:
Leszögezte, hogy a város vezetésének nem az éjszakai élet visszaszorítása a célja, hanem a kulturált belvárosi szórakozás szabályainak a kialakítása.
Az éjszakai polgármester tisztségének bevezetése összhangban van az önkormányzat azon igyekezetével, hogy módosítsák a Prágáról mint olcsó szórakozási helyről kialakult képet.