Egyre több és több 2012 óta a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmény, derül ki a KSH statisztikájából. Ezzel párhuzamosan a szerhasználat az utóbbi időben átalakult: jelentősen csökkent ugyan a marihuána fogyasztása, miközben az utóbbi években több száz új pszichoaktív szert azonosítottak - derült ki a Nemzeti Drog Fókuszpont által, minden évben elkészített, 2018-as, azaz 2017-es adatokat tartalmazó jelentéséből.
A 2017-es év leggyakrabban használt szere az új varázsdohány, aminél kannabinoidos hatóanyagot dohányra impregnálják. Az anyag először a börtönökben jelent meg, 2017-ben már az utcán is hozzáférhető volt. Egy másik új, kevésbé elterjedt forma a fogpiszkáló, azaz a szintetikus kannabinoidokkal átitatott fadarabkát kis darabokban vagy lereszelve sodorják cigarettába, és szívják el.
Hozzáférés
A lefoglalási adatok alapján Magyarországon a növényi kannabisz (marihuána) használata a jellemző, valamint kisebb mértékben a hasisé, amelyhez jóval nehezebb hozzáférni. Az utcai árakat felmérő kérdőíves kutatásból az derült ki, hogy bár a kannabisz-származékok hozzáférhetősége igen magas, a válaszadók szerint magasabb hatóanyagtartalmú szerhez nehezebben vagy drágábban, és főleg a fővárosban lehet hozzájutni. Ezzel szemben több válaszadó is úgy vélte, hogy a szintetikus kannabinoidokhoz rendkívül könnyű a hozzáférés, és rendkívül olcsók ezek az anyagok.
Kipróbálás
A jelentés szerint a 18-64 évesek tizede, a 18-34 éves fiataloknak pedig majdnem az ötöde fogyasztott élete során valamilyen tiltott drogot. A felnőtt népességben a legtöbben marihuánát vagy hasist próbáltak, és a többi szerhez képest kimagasló az ecstasy fogyasztásának értéke is. A két legnépszerűbb szert jelentős elmaradással követik a szintetikus kannabinoidok, az amfetamin és a dizájnerdrogok.
Középiskolások
A 9-10. évfolyamosok körében még 2015-ben is a marihuána volt a legelterjedtebb kábítószer. A második helyen az akkor először kérdezett szintetikus kannabinoidok álltak. A harmadik helyen az orvosi javaslat nélkül szedett nyugtatók/altatók, illetve ezek alkohollal történő együttes fogyasztása volt. A szintén először kérdezett, hangulatjavító szándékkal bevett fájdalomcsillapítók is népszerűek voltak a tanulók körében. Hatodik helyen a szerves oldószerek belélegzése szerepel. Az amfetamin, a valaha legtöbbek által használt kábítószer így a hetedik helyre került. Elterjedt volt még az ecstasy, a kokain és az LSD fogyasztása is. A dizájner drogok másik nagy csoportjának, a szintetikus katinonoknak a fogyasztása kevéssé volt jellemző a középiskolásokra. A 16 éves diákok körében a korábbi tendencia 2015-re megfordult: a vizsgált szertípusok kipróbálási értéke a 2011-es eredményekhez képest csökkent. A legnagyobb mértékben, 32,5 százalékkal, a marihuána elterjedtsége esett vissza. Ugyanakkor a megjelentek a dizájnerdrogok, főleg a szintetikus kannabinoidok, ám szerváltás nem következett be.
Többfélét is?
Átalakul az intravénás szerhasználat is. Míg a tűcsere-programok kliensei 2010 előtt mintegy fele-fele arányban injektáltak heroint vagy amfetamint, addig 2016-ban már 74 százalékuk elsődlegesen valamilyen új pszichoaktív szert használt. Az adatok alapján a heroin-, és az amfetaminfogyasztók körében is kimutatható volt a szerváltás.
A felnőttkorú népességben végzett, 2015-ös vizsgálat eredményei szerint a 18-64 éves népességben a valaha drogot használók harmada a vizsgált 14-féle szer közül csak egyfélét próbált ki. Másik harmaduk kettő, ötödük azonban háromnál többféle droggal is próbálkozott már. A hatféle klasszikus drog (kannabisz, ecstasy, amfetamin, kokain, heroin, LSD) esetében a valaha használók közel kétharmada csak egyféle, 7,2 százalék pedig több mint háromféle drog fogyasztásával próbálkozott. A különböző fogyasztási típusok szétválasztására végzett elemzésből az derült ki, hogy míg a gyógyszer-, illetve a kannabiszhasználat önálló, illetve a fiatal felnőttek körében jellemző fogyasztói magatartásként van jelen a magyarországi droghasználatban, addig az újfajta pszichoaktív szerek használata a polidroghasználat részeként jelenik meg, és nem képez önálló használói csoportot.