A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) is csak a sajtóból értesült arról, hogy a szervezet ungvári irodája elleni tavaly februári támadás feltételezett tetteseit Lengyelországban fogták el és állították bíróság elé - tudtuk meg Brenzovics Lászlótól, a KMKSZ elnökétől. A jogászuk azóta már megírta a lengyel illetékeseknek a szükséges beadványokat, melyekben - sértett félként - tájékoztatást kérnek az ügy állásáról, ám választ egyelőre nem kaptak.
Január közepén derült ki, hogy
Az egyikük sajtóinformációk szerint azt vallotta a krakkói bíróságon, hogy Manuel Ochsenreiter putyinista német újságíró rendelte meg az iroda felgyújtását, akitől az elkövetők pénzt is kaptak az akcióra.
A történtekkel kapcsolatban a magyar külügy a kezdetektől Ukrajnára mutogatott, mondván, északkeleti szomszédunknál előtörőben vannak a szélsőségesek. Az új fejlemények napvilágra kerülése után a Külgazdasági és Külügyminisztérium csak szűkszavúan nyilvánult meg, mint írták: " elvárjuk az ukrán hatóságoktól, hogy védjék meg a magyar embereket, tegyenek meg mindent a kárpátaljai magyar közösség biztonságáért. Az elkövetőknek pedig természetesen meg kell kapniuk a méltó büntetést a gyalázatos tettükért." Vagyis ekkor már nem említették az ukrán szélsőségeseket, ami azt sugallja, hogy ők sem zárhatják ki, hogy más szálak is vannak az ügyben.
Brenzovics László szerint egyébként még ha a szóban forgó támadáshoz "esetleg külső erőknek" is közük volt, ami jelenleg tisztázásra vár, az ukrajnai szélsőségesek erősödése ettől függetlenül is dokumentálható tény. Az elnök emlékeztetett, a KMKSZ ungvári irodája ellen két merénylet is volt tavaly februárban, a másiknál, ahol valakik robbanószerkezetet helyeztek el az épület ablakánál, a már elfogott feltételezett elkövetők ukrán állampolgárok, leszerelt ATO-s (terrorellenes műveleti) katonák. Az ő ügyüket az ungvári bíróság tárgyalja.
Az ügyben az "orosz szál" többek szerint azért sem zárható ki, mert a magyar kisebbség elleni támadás - az ukrán szélsőségesekre "kenve" - alkalmas lehetne arra, hogy tovább rontsa Magyarország és Ukrajna viszonyát,
Minderről kikértük a KMKSZ elnökének véleményét is, aki azt közölte, a két ország közötti feszült viszony elsősorban a kisebbségi jogok szűkítése terén tett ukrán törvényi intézkedések miatt alakult ki, melyet tovább fokoznak a magyarellenes megnyilvánulások. Csak bízni tudnak abban, hogy a jövőben ez megváltozik.